Medytacja i gotowanie - wakacje w Tyńcu

Medytacja i gotowanie - wakacje w Tyńcu
(fot. tyniec.benedyktyni.pl)
9 lat temu
KAI / drr

Nauka gotowania według wskazań św. Hildegardy, warsztaty iluminatorstwa, medytacje i relaksacje w drodze oraz biblijne zarządzanie finansami - to tylko niektóre z propozycji rekolekcji przygotowanych przez benedyktynów z Tyńca.

W sierpniu odbędą się warsztaty poświęcone przepisom kulinarnym według wskazań św. Hildegardy. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną zarówno dania kuchni skromniejszej, jak i tej bardziej wystawnej, w każdym jednak przypadku uwzględniające głoszona przez Hildegardę z Bingen zasadę harmonii ciała i ducha.

Dużym zainteresowanie wśród urlopowiczów cieszą się warsztaty dotyczące medytacji i relaksacji.

- "Medytacja i relaksacja w drodze" to warsztaty medytacyjne połączone z ascetyczną praktyką milczenia oraz nauką skutecznych metod relaksacji w rytmie klasztornego życia mnichów w Tyńcu - informuje o. Jan Paweł Konobrodzki OSB.

- Ponadto, uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję doświadczenia medytacji i relaksacji, także w innych, szczególnych miejscach niedostępnych na co dzień jak: Klasztor OO. Kamedułów czynny nieprzerwanie od 1604r., Opactwo Benedyktynek w Staniątkach - pierwszy na ziemiach polskich klasztor benedyktynek z 1216 r., tysiącletnie Sanktuarium ŚŚ. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu - dodaje.

Post ten przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy. Podstawę diety postnej tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe i herbaty ziołowe. Odbywają się także wykłady z zakresu nauki św. Hildegardy, uczestnicy biorą udział w codziennej Mszy św., medytacjach, refleksji o życiu chrześcijańskim. Nie brakuje również świeżego powietrza, czyli spacerów i wycieczek.

Uczestnicy rekolekcji są również zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji, wprowadzani w osobiste czytanie Pisma świętego. Każdy z gości ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem.

Tradycja benedyktyńska bardzo silnie zrośnięta jest z doświadczeniem piękna dlatego wśród ciekawych propozycji są także "rekolekcje w przestrzeni sztuki". Jak informuje o. opat Bernard Sawicki OSB sztukę można odnaleźć nie tylko w architekturze klasztornej, ale i w liturgii i duchowości tworzącej charakterystyczny benedyktyński styl: zadziwienie światem oraz pochylenie nad tajemnicą człowieka, które są wartościami bliskimi i ważnymi dla współczesnego człowieka.

- Tradycji benedyktyńskiej zawsze bliska była sztuka - czy to jako wyraz tęsknoty za Bogiem, czy to jako owoc spotkania z Nim. Ponieważ dzisiejszych czasach jedynie chyba już tylko sztuka jest w stanie skutecznie przekazywać wartości duchowe, stąd szczególna forma proponowanych tu rekolekcji - uważa o. Sawicki. - Dźwięki, plastyka - w pryzmacie pogłębionej refleksji i kreatywności - pozwalają inaczej spojrzeć na dotychczas znane temat związane z życiem duchowym - dodaje. Organizatorzy warsztatów chcą pokazać jak bardzo muzyka Sergiusza Rachmaninowa może być skutecznym medium łączącym nasze tęsknoty z mistyką. - Analiza i kontemplacja barw i odcieni obrazów może natomiast okazać się nowym kluczem do rozumienia i przeżywania tekstu biblijnego - informują.

Benedyktyni przyjmują także zgłoszenia na warsztaty medytacyjne. Ich zdaniem medytacja pozwala uchwycić głębszy i pełniejszy sens nadany wszystkiemu przez Boga. Porządkuje myślenie, wprowadza pokój serca i wskazuje zadania codzienności. - Możliwość uczestniczenia w rytmie dnia klasztornego, wyznaczonego pulsacją liturgii i pracy wydaje się odpowiednią przestrzenią dla zatrzymania się i pochylenia nad pytaniem o sens i cel naszego życia: oto droga medytacji - tak bardzo potrzebnej i poszukiwanej przez dzisiejszego człowieka - uważają mnisi.

Kolejną propozycją spotkań jest "Duchowość benedyktyńska dla świeckich". Benedyktyni zapraszają na rekolekcje, poprzez które chcą pomóc każdemu uczestnikowi, niezależnie od tego, w jakich warunkach żyje. Dzięki nim uczestnicy będą mogli zaczerpnąć coś z przesłania św. Benedykta który pragnął całościowo ukierunkować życie człowieka, nadać mu właściwy porządek, proporcje i harmonię. Do zasadniczych ćwiczeń duchowych podczas rekolekcji poza konferencjami należą czytanie Pisma Świętego, świadomy udział w liturgii, medytacja i życie braterskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Medytacja i gotowanie - wakacje w Tyńcu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.