"Metafory Rzeczywistości"
Dramat "Przyjaciel" Radosława Paczochy zdobył w sobotę główną nagrodę drugiej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. W konkursie jury oceniało blisko 130 prac.
W trakcie finału konkursu w piątek i w sobotę w Teatrze Polskim prezentowane były utwory trojga dramaturgów. Wybrane przez jurorów prace zostały przystosowywane przez reżysera i aktorów teatru przy współudziale autora do warunków sceny i prezentowane w formie czytań scenicznych.
Jak powiedział Paweł Szkotak, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, jeden z jurorów konkursu, dramat Radosława Paczochy wyróżniał się spośród pozostałych finałowych prac zarówno pod względem sposobu podjęcia tematu, jak i przedstawienia na scenie.
- Powstał interesujący, ascetyczny dramat, który opowiada o tym, co dzieje się w umyśle głównego bohatera. Ten tekst po pracy dramaturga z reżyserem i aktorami ujawnił swoją potencję teatralną. Obrady jury były bardzo burzliwe, w tym roku nie mieliśmy jednego faworyta - powiedział Szkotak.
Dzieło Radosława Paczochy oparte jest na historii dotyczącej porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Jak zastrzega autor, w swojej pracy nie zamierzał rozstrzygać o winie, chciał stworzyć "dramat sumienia" podejrzanego o porwanie i zabójstwo przyjaciela.
Zadaniem konkursu dramaturgicznego było wyłonienie najciekawszych tekstów poświęconych problematyce współczesnej. Prace oceniało jury składające się z literaturoznawcy, prof. Przemysława Czaplińskiego, krytyka teatralnego Łukasza Drewniaka oraz Pawła Szkotaka. Swoje nagrody przyznali także dziennikarze i publiczność.
Do finału zakwalifikowane zostały dramaty "Nieskończona historia" Artura Pałygi, "Przyjaciel" Radosława Paczochy i "Sans Souci" Anny Wakulik. Do pracy przy tych tekstach zaproszeni zostali reżyserzy: Adam Guziński, Krzysztof Rekowski i Ewelina Pietrowiak.
Autor najlepszego dramatu otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Dwie pozostałe nagrody zdobył Artur Pałyga.
Jedno z finałowych dzieł ma jeszcze w tym sezonie zostać wystawione w pełnej wersji scenicznej na deskach Teatru Polskiego. Jak zastrzegł Paweł Szkotak, na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się premiery i które dzieło zostanie wybrane do realizacji.
Dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego, które zostały nagrodzone w pierwszej edycji konkursu, weszły do repertuaru Teatru Polskiego.
Skomentuj artykuł