Rusza Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep"
Eksperymentalną dlatego, że artyści wystąpią w miejscach, gdzie na ogół teatr nie dojeżdża, a mieszkańcy powiatu hajnowskiego zobaczą sztukę do której na codzień nie mają dostępu. Słowo „wertep” brzmi na Podlasiu swojsko. Jego mieszkańcy nie raz brnęli przez wertepy i bezdroża - tak dosłownie rzecz ujmując i w przenośni.
Znawcy historii regionu wiedzą też, że dawnej, przed wojnami tak nazywano wędrowne trupy aktorskie. Do tej właśnie tradycji nawiązuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wertep”, którego pierwsza, tegoroczna odsłona rozgrywa się w Kleszczelach, Białowieży i Hajnówce. Spektakle - a można ich obejrzeć aż 10 - zagrają utytułowane zespoły z Polski i Białorusi.
Odbędą widowiska plenerowe, muzyczne, jarmarczne i dla dzieci, parady i tańce. Jedne ambitniejsze, inne lżejsze. Aktorzy zagrają dla wędrowców, turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców przygranicznych gmin, dla tutejszych. Zazwyczaj nie mogą sobie oni pozwolić na wyprawę do teatru, teatr więc przyjeżdża do nich. Projekt ma im przypomnieć, że mieszkają w regionie z ogromnym potencjałem kulturalnym, że tutejsze opowieści, zwyczaje, estetyka, duchowość są czymś unikalnym, inspirującym, czego przykładem niech będzie widowisko Kapeli Hałasów „Nomadzi Kultury” z pieśniami i tańcem.
Podlasie wywołuje natychmiastowe skojarzenie z wielokulturowością, ale żeby nie był to tylko pusto brzmiący slogan, Festiwal na stałe mają budować artyści z Polski i z sąsiedzkich państw- z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Pierwsza edycja skupia się na gospodarzach, czyli Polsce i najbliższych sąsiadach Białorusinach, których reprezentować będzie Teatr Svabodny i formacja muzyczna Freak Cabaret Serebryanaja Svad`ba. Nie ma lepszego sposobu na przełamywanie barier i uprzedzeń jak wspólna zabawa i tworzenie.
Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” – organizator Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep”, zawiązało się w 2004 roku. Za swoją siedzibę wybrało przedwojenny drewniany dom we wsi Policzna w gminie Kleszczele. Bowiem na równi z działaniami artystycznymi, edukacyjnymi i ekologicznymi zajmuje się promocją walorów regionu, który jako jeden z niewielu w Polsce zachował jeszcze dziewiczość. „Pocztówkę” tworzy grupa niezależnych twórców związanych głównie z teatrem, ale także z fotografią, muzyką, itd.
Mapka dojazdu
Skomentuj artykuł