Muzyka Mieczysława Karłowicza w sercu Tatr
"Karłowicz in memoriam" to tytuł koncertu, jaki odbędzie się w piątek w schronisku górskim "Murowaniec" w Tatrach. Koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod batutą Marka Mosia upamiętni 100. rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza.
- Naszą intencją było zorganizowanie koncertu jak najbliżej miejsca śmierci wybitnego kompozytora - powiedział organizator koncertu Szymon Krzemień. Rok 2009 jest rokiem Mieczysława Karłowicza. Schronisko "Murowaniec" położone jest na Hali Gąsienicowej w Tatrach na wysokości 1500 m n.p.m. Niedaleko schroniska, pod Małym Kościelcem, 100 lat temu zginął Mieczysław Karłowicz, przygnieciony zwałami lawiny śnieżnej.
Podczas koncertu muzycy wykonają "Serenadę na orkiestrę smyczkową" Karłowicza oraz utwory "Sobótka" Mikołaja Hertela i "Orawa" Wojciecha Kilara. W "Murowańcu" zabrzmi też utwór autorstwa młodego polskiego kompozytora, Stanisława Bromboszcza "Hommage a Karłowicz", skomponowany specjalnie na tę okazję.
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso powstała w lutym 1998 roku dzięki wspólnej inicjatywie jednego z najwybitniejszych polskich kameralistów - Marka Mosia oraz utalentowanej młodzieży Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Tworzą ją studenci Wydziału Instrumentalnego.
Początek koncertu zaplanowano na godzinę 17. Do schroniska "Murowaniec" można dojść: z Kuźnic przez Boczań lub przez Dolinę Jaworzynki, z Brzezin traktem uważanym za najbezpieczniejsze dojście do Hali Gąsienicowej oraz z Kasprowego Wierchu - żółtym szlakiem.
Po koncercie zejście z Hali Gąsienicowej będzie odbywało się w towarzystwie przewodników tatrzańskich. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą latarek. W przypadku gwałtownego załamania pogody i opadów śniegu koncert będzie przeniesiony do zakopiańskiego kościoła Św. Krzyża i odbędzie się o godzinie 18.15.
O wybitnym kompozytorze słów kilka...
Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 w Wiszniewie. Od roku 1887 mieszkał w Warszawie, gdzie skomponował pierwsze utwory. W stolicy uczył się gry na skrzypcach i teorii muzyki oraz studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1889 po raz pierwszy przyjechał do Zakopanego.
W 1906 r. kompozytor osiedlił się pod Giewontem, odbywał liczne wycieczki górskie, jeździł na nartach, fotografował górskie pejzaże, publikował artykuły o tematyce górskiej i komponował.
Karłowicz był jednym z pionierów polskiego taternictwa i turystyki górskiej oraz jednym z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało już po jego tragicznej śmierci. Zginął w zwałach lawiny śnieżnej w czasie samotnej wędrówki w Tatrach, u stóp Małego Kościelca, 8 lutego 1909 roku, w wieku 33 lat. Wówczas odbyła się pierwsza, nieoficjalna jeszcze, akcja TOPR-u.
Głównymi organizatorami koncertu są Stowarzyszenie Artystyczne 94 i Agencja Koncertów Nietypowych AKNE. Koncert jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Skomentuj artykuł