Na ratunek grekokatolickim ikonom

Na ratunek grekokatolickim ikonom
(fot. Иконописная мастерская Елеон / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / pk

W siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" podsumowano dziś projekt digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej w cerkwiach grekokatolickich - głównie ikon - w Nowicy i Uściu Gorlickim. Dzieła tego dokonano dzięki Polskiemu Bractwu Kawalerów Gutenberga oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Nowicy. Wieczorem zostanie otwarta z tej okazji wystawa ikon, napisanych w trakcie VI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2014, która potrwa do 23 grudnia.

Dzięki projektowi udało się ocalić zabytkowe ikony, które znajdują się w cerkwiach południowo-wschodniej Polski. W tym roku zdigitalizowano ikony z dwóch łemkowskich świątyń - w Nowicy i w Uściu Gorlickim.

Jarosław Giemza z Muzeum Zamku w Łańcucie podkreślał, że dzięki tym pracom dokonano niezwykłych odkryć. Takim przykładem jest Nowica, gdzie znaleziono najstarszą zachowaną ikonę ramową z XVII w. Oprócz obiektów związanych z kultem religijnym udało się również zdigitalizować takie zabytki jak dokumenty królów polskich czy hetmanów, które zachowaly się cerkwiach.

W ramach projektu są digitalizowane zabytkowe cerkwie z południa Polski, a dlaczego w tym roku wybrano te obiekty wyjaśniał Giemza. Wskazywał, że prawdopodobnie XVII-wieczna cerkiew w Uściu jest jedną z najbardziej interesujących, stosunkowo mało przebadaną.

DEON.PL POLECA

"Takie prace pomagają ujawnić kilka ciekawych momentów historycznych. Na przykład w Uściu udało się rozwarstwić przegrodę historyczną, która była robiona w trzech etapach. Cerkiew w Nowicy jest równie interesująca" - zaznaczył badacz.

Za projekt odpowiedzialne jest Bractwo Kawalerów Gutenberga, które w Polsce działa od 1996 r. Zajmuje się m.in. digitalizacją zbiorów kultury polskiej, promocją i rozwojem kultury polskiej, szerzeniem idei Europy sprawiedliwej i braterskiej oraz doskonaleniem i rozwojem sztuki drukarskiej.

W przyszłym roku digitalizacji zostaną poddane cerkwie Przysłupie i Królownej Górnej.

W konferencji wzięli udział także Jacek Kuśmierczyk - kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, Mateusz Sora ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Paweł Myszka z Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, kierownik projektu digitalizacji zbiorów oraz ks. Jarosław Czuchta - proboszcz parafii grekokatolicka w Uściu Gorlickim.

Patronat honorowy tego przedsięwzięcia objęli abp. Jan Martyniak - metropolita Przemysko-Warszawski Kościoła Greckokatolickiego, Jarosław Drozd - Konsul Generalny RP we Lwowie oraz Witalij Maksymenko - Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na ratunek grekokatolickim ikonom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.