Prawosławne święto Supraskiej Ikony
Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej obchodzą 10 sierpnia wyznawcy prawosławia w Polsce. Głównej liturgii z tej okazji przewodniczył abp Szymon Romańczuk z prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej.
Do klasztoru w Supraślu przybyli liczni piesi pątnicy, w tym 500 młodych z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku. Po raz trzeci przypłynęli rzeką na kajakach pielgrzymi z Gródka, nawiązując w ten sposób do przekazów o założeniu klasztoru w miejscu, gdzie "zatrzymał się" płynący rzeką krzyż.
Męski monastyr Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu należy do najważniejszych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce. Obchodzone dziś święto ikony Matki Bożej to najważniejsze doroczne wydarzenie w tym klasztorze. Wzięły w nim udział tysiące wyznawców prawosławia z całego Podlasia.
Podczas tegorocznych obchodów w klasztorze otwarto izbę pamięci prawosławnego biskupa polowego abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego, który w kwietniu 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. Duchowny został pochowany w podziemiach cerkwi supraskiego klasztoru.
Czczoną w Supraślu Ikonę Matki Bożej ofiarował r. w 1503 prawosławny biskup smoleński Józef Sołtan. Była to kopia Smoleńskiej Ikony Matki Bożej "Hodegetria". Wkrótce ikona zasłynęła łaskami uzdrowień modlących się przed nią chorych i podobnie jak smoleńska otrzymała miano "Hodegetria", czyli "Przewodniczka".
W 1557 r. ikona została ozdobiona wykonaną ze srebra pozłacaną ryzą. Także wtedy, gdy w XVII wieku w cerkwi wykonano nowy ikonostas, nieprzerwanie słynęła łaskami i przyciągała do klasztoru w Supraślu niezliczone rzesze prawosławnych, a także katolików i protestantów, którzy również uważali ją za cudowną.
Supraska Ikona Matki Bożej przebywała w monasterze do 1915 r., kiedy została wywieziona do Rosji przez mnichów uciekających przed Niemcami. W wirze działań wojennych wieść o niej zaginęła. Obecnie w klasztorze w Supraślu znajduje się ponadstuletnia, wierna kopia utraconej. W każdą środę śpiewany jest przed nią akatyst ku czci Zwiastowania Matki Bożej.
Skomentuj artykuł