Prawosławne święto Supraskiej Ikony

Prawosławne święto Supraskiej Ikony
(fot. PAP/Artur Reszko)
KAI / kn

Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej obchodzą 10 sierpnia wyznawcy prawosławia w Polsce. Głównej liturgii z tej okazji przewodniczył abp Szymon Romańczuk z prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej.

Do klasztoru w Supraślu przybyli liczni piesi pątnicy, w tym 500 młodych z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku. Po raz trzeci przypłynęli rzeką na kajakach pielgrzymi z Gródka, nawiązując w ten sposób do przekazów o założeniu klasztoru w miejscu, gdzie "zatrzymał się" płynący rzeką krzyż.

Męski monastyr Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu należy do najważniejszych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce. Obchodzone dziś święto ikony Matki Bożej to najważniejsze doroczne wydarzenie w tym klasztorze. Wzięły w nim udział tysiące wyznawców prawosławia z całego Podlasia.

DEON.PL POLECA

Podczas tegorocznych obchodów w klasztorze otwarto izbę pamięci prawosławnego biskupa polowego abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego, który w kwietniu 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. Duchowny został pochowany w podziemiach cerkwi supraskiego klasztoru.

Czczoną w Supraślu Ikonę Matki Bożej ofiarował r. w 1503 prawosławny biskup smoleński Józef Sołtan. Była to kopia Smoleńskiej Ikony Matki Bożej "Hodegetria". Wkrótce ikona zasłynęła łaskami uzdrowień modlących się przed nią chorych i podobnie jak smoleńska otrzymała miano "Hodegetria", czyli "Przewodniczka".

W 1557 r. ikona została ozdobiona wykonaną ze srebra pozłacaną ryzą. Także wtedy, gdy w XVII wieku w cerkwi wykonano nowy ikonostas, nieprzerwanie słynęła łaskami i przyciągała do klasztoru w Supraślu niezliczone rzesze prawosławnych, a także katolików i protestantów, którzy również uważali ją za cudowną.

Supraska Ikona Matki Bożej przebywała w monasterze do 1915 r., kiedy została wywieziona do Rosji przez mnichów uciekających przed Niemcami. W wirze działań wojennych wieść o niej zaginęła. Obecnie w klasztorze w Supraślu znajduje się ponadstuletnia, wierna kopia utraconej. W każdą środę śpiewany jest przed nią akatyst ku czci Zwiastowania Matki Bożej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prawosławne święto Supraskiej Ikony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.