Najpiękniejszy zamek świata

Najpiękniejszy zamek świata
Co roku zamek odwiedza około miliona osób, które wydają na miejscu miliony euro. Turystów przyciąga zresztą nie tylko architektura i obłędny wystrój sal, ale także oszałamiające widoki, rozciągające się z okien budowli: jeziora wśród wysokich gór. (fot. Nataraj Metz / flickr.com)
Logo źródła: Nowy Dziennik Ewa Śródka / slo

W Monachium trwa właśnie najbardziej znany na świecie festiwal piwa: Octoberfest. Przyciąga on co roku sześć milionów turystów, którzy przy akompaniamencie jodłowania wznoszą nad drewnianymi stołami litrowe kufle piwa. Jednak "Mass Bier", golonka i kurczaki z grilla to nie wszystko, co Bawaria ma do zaoferowania odwiedzającym ją turystom.

Przy okazji pobytu w tym południowym landzie warto odwiedzić miejsce niezwykłe, charakterystyczne i znane wszystkim miłośnikom filmów Disney’a - zamek Neuschwanstein.

Nowy Łabędzi Kamień - wydumana nazwa zamku - odpowiada jego ekscentrycznej architekturze i wystrojowi. Wznoszący się w alpejskiej scenerii i najczęściej ukryty w mgłach, wygląda baśniowo i nierealnie. Tak, jakby to nie on sam był pierwowzorem zamków z bajek Disney’a, ale jakby zaprojektowali go właśnie artyści ze studia filmowego. A tymczasem jego budowę nadzorował szalony architekt drugiej połowy XIX wieku - lekko sfiksowany król Bawarii Ludwik II. Posiadając królewskie fundusze i głowę pełną nieprawdopodobnych pomysłów, Ludwik mógł bez przeszkód zająć się swoim "hobby": stawianiem zamków jak ze snu. Po zbudowaniu Linderhof i Herrenchiemsee zainspirowanych Wersalem, Ludwik postanowił postawić sobie siedzibę, która w końcu całkowicie zaspokoi wszystkie jego baśniowe wyobrażenia. I ku zgrozie rządu i swoich podwładnych, rozpoczął budowę zamku z dziewięćdziesięcioma pokojami, w których złoto i kość słoniowa były używane z takim rozmachem, jakby to była zaprawa i pustaki.

Sala Tronowa wykończona w całości szczerym złotem, baldachim nad łożem w kształcie katedry, girlandy balkonów i wieżyczek, sztuczny wodospad, ręcznie haftowane jedwabne obicia na wszystkich meblach w zamku (były szyte przez 7 lat przez mniszki) - to tylko niektóre ze realizacji Ludwika w Neuschwanstein. Uwiedziony rycerskimi historiami, na które wróciła moda w dobie romantyzmu, król zlecił teatralnemu scenografowi Christianowi Jankowi nadanie zamkowi charakteru ze średniowiecznych opowieści. Stąd m.in. w Sali Śpiewaków freski przedstawiające Parsifala, bohatera opowieści o Świętym Graalu, z którym król się identyfikował. Również wszechobecny motyw łabędzia (jak np. na freskach w królewskiej sypialni) to wpływ średniowiecznej mody i historii o rycerzu-łabędziu Lohengrinie. Poza tym mieszają się tu różne style: motywy mauretańskie, bizantyjskie, gotyckie, barokowe i takie, które odwołują się do oper przyjaciela króla, Ryszarda Wagnera. Aż szkoda, że król narobił sobie długów (13,5 mln ówczesnych marek) i nigdy nie wykończył reszty pokojów. W 1886 r. komisja rządowa uznała go za niepoczytalnego i odesłała pod opiekę psychiatrów. Dzień później Ludwik został znaleziony w jeziorze - do dziś nie wiadomo czy popełnił samobójstwo, czy też został zabity.

"Byłam, widziałam i jestem zachwycona!", "Byliśmy już trzy razy i ciągle jesteśmy pod jego urokiem", "Jestem jego fanką! Zbieram pocztówki i zdjęcia z Neuschwanstein, najpiękniejszym zamkiem świata"... To tylko parę wypowiedzi internautów, którzy odwiedzili byłą siedzibę króla Ludwika II. Co roku zamek odwiedza około miliona osób, które wydają na miejscu miliony euro. Turystów przyciąga zresztą nie tylko architektura i obłędny wystrój sal, ale także oszałamiające widoki, rozciągające się z okien budowli: jeziora wśród wysokich gór.

Ten sam kraj, który prawie 150 lat temu potępił swojego władcę za wpakowanie astronomicznych kwot w Neuschwanstein, dziś czerpie z tej architektonicznej fanaberii ogromne dochody. W dodatku zamek stał się rozpoznawalną na całym świecie ikoną i wizytówką Bawarii. A pieniądze włożone w budowlę przez nieszczęsnego króla już dawno oczywiście się zwróciły.

Informacje praktyczne:

  • Dojazd transportem publicznym: pociągiem do Fuessen, potem autobusem do Hohenschwangau.
  • Samochód zostawia się w Hohenschwangau, a potem wchodzi pod górę (około 30 minut marszu). Można podjechać dorożką (9 euro w obie strony) albo autobusem (2,60 euro).
  • Najtańsze noclegi: w kwaterach wokół Jeziora Alpejskiego lub w 3-gwiazdkowych hotelach w pobliskiej Austrii: ok. 60 euro za 2-osobowy pokój za noc.
  • Biletów wstępu nie kupuje się przy wejściu! Trzeba je nabyć wcześniej, w leżącym niżej Hohenschwangau.
  • Zakup biletów online: http://www.lisl.de
  • Wstęp: 9 euro, młodzież do 18 lat gratis.
  • We wnętrzach nie można filmować ani fotografować.
  • Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem (ok. 35 min), z językiem angielskim lub niemieckim. W kasie dostępne są też słuchawki z polską wersją językową.
  • Oficjalna strona obiektu: www.neuschwanstein.de
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najpiękniejszy zamek świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.