Chiński komputer detronizuje Amerykanów

Chińska "Droga Mleczna" czyli najszybszy na świecie komputer (fot. pressroom.nvidia.com)
PAP / drr

W chińskim ośrodku naukowo-badawczym skonstruowano najszybszy na świecie superkomputer - informują w czwartek światowe media. Chińczycy odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.

Formalnie ma to zostać potwierdzone, gdy w listopadzie opublikowany zostanie kolejny półroczny ranking superkomputerów.

Superkomputer Tianhe-1A (Tianhe znaczy po chiński Droga Mleczna), zaprojektowany w Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych i umieszczony w ośrodku obliczeniowym w Tianjinie, ma moc obliczeniową 2,507 petaflopa (petaflop to tysiąc bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). To o 43 proc. więcej niż wynosi moc obliczeniowa uznawanego dotąd za najszybszy amerykańskiego superkomputera, znajdującego się w Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

Na chiński superkomputer składa się 7168 procesorów graficznych Tesla M2050 firmy Nvidia i 14336 procesorów Intela. Co więcej, Tianhe-1A ma szanse osiągnąć moc obliczeniową 4,669 petaflopa, gdy wszystkie koprocesory graficzne zostaną w pełni wykorzystane - zapowiada Nvidia.

DEON.PL POLECA

Budowa chińskiego superkomputera zajęła 200 chińskim specjalistom dwa lata i kosztowała ponad 88 milionów dolarów - informuje "International Business Times".

Amerykanie stracili już palmę pierwszeństwa w dziedzinie superkomputerów w 2002 roku, gdy rekord mocy obliczeniowej pobili Japończycy. Strona amerykańska natychmiast wzięła się do pracy i odbiła Japończykom rekord w 2004 roku. Teraz górą są Chińczycy.

Superkomputery znajdują zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach, m.in. w obronności, finansach, modelowaniu huraganów i tsunami, w badaniach nad rakiem, projektowaniu samochodów, w astronomii i w ogóle wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiński komputer detronizuje Amerykanów
Komentarze (3)
IC
i co z tego
1 listopada 2010, 12:28
 maszyna to maszyna. a człowiek nadal jest niczym w Chinach
A
anty
29 października 2010, 11:27
 Czyli, jak cię jazmig, rozumiem to, że Polska eskportuje do Chin miedź, oznacza, że skonstruowała najszybszą kolej na świecie. Tak? Wiem, że procesory to nie surowiec, ale też procesor to nie komputer
jazmig jazmig
29 października 2010, 10:47
NIech autor sprawdzi, kto jest producentem procesorów użytych w tym komputerze i przestanie opowiadać głodne kawałki o Chińczykach.