Coś złego stało się z Amazonią. Emituje więcej CO2 niż go pochłania

Coś złego stało się z Amazonią. Emituje więcej CO2 niż go pochłania
fot. depositphotos.com
National Geographic / ml

Według pierwszej tego rodzaju analizy przeprowadzonej przez ponad 30 naukowców najprawdopodobniej lasy deszczowe Amazonii obecnie przyczyniają się do ocieplenia planety.

Od lat naukowcy naukowców niepokoi fakt, że rosnące temperatury, susza i wylesianie zmniejszają zdolność największego lasu deszczowego na świecie do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery i równoważenia emisji ze spalania paliw kopalnych. Ostatnie badania sugerują, że niektóre części tropikalnego krajobrazu mogą już uwalniać więcej węgla niż magazynują .

Ale wdychanie i wydychanie CO2 to tylko jeden ze sposobów, w jaki ta wilgotna dżungla, najbogatsza w gatunki na Ziemi, wpływa na globalny klimat. Działania w Amazonii, zarówno naturalne, jak i spowodowane przez człowieka, mogą w znaczący sposób zmienić "działanie" lasu deszczowego.

Na przykład suszenie terenów podmokłych i zagęszczenie gleby w wyniku wycinki drzew może zwiększyć emisje podtlenku azotu (jednego z gazów cieplarnianych). Pożary wywoływane w celu oczyszczania terenów przedtem zalesionych uwalniają węgiel, którego małe cząsteczki pochłaniają światło słoneczne i zwiększają ciepło. 

DEON.PL POLECA


Wylesianie zmienia także proces krążenia wody w przyrodzie, co powoduje z kolei, że zmienia się częstotliwość opadów, a także powoduje dalsze suszenie i ogrzewanie się lasu. Regularne powodzie i budowa tam uwalniają z kolei metan, podobnie jak hodowla bydła, która jest jednym z głównych powodów niszczenia lasów. Około 3,5% całego metanu uwalnianego na świecie pochodzi z Amazonii.

Mieliśmy system, na którym polegaliśmy, który korygował nasze błędy. Przekroczyliśmy właśnie możliwości jego działania.

Jednak żaden zespół nigdy nie próbował ocenić skumulowanego wpływu tych procesów, mimo że region podlega szybkim przemianom. Badania, wspierane przez National Geographic Society i opublikowane w Frontiers in Forests and Global Change, szacują, że zsumowanie efektów tych wszystkich zjawisk sprawia, że de facto puszcza Amazońska emituje więcej gazów cieplarnianych niż pochłania.

„Wycinanie lasu utrudnia pochłanianie dwutlenku węgla przez drzewa; to jest problem” - mówi kierujący zespołem badaczy Kristofer Covey, profesor nauk o środowisku w nowojorskim Skidmore College. „Ale kiedy zaczniesz patrzeć na inne czynniki obok CO2, naprawdę trudno jest dostrzec, dlaczego efektem netto jest fakt, że Amazonia jako całość naprawdę ociepla globalny klimat” - dodaje uczony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Coś złego stało się z Amazonią. Emituje więcej CO2 niż go pochłania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.