Druga Ziemia może być lata świetlne od nas

(fot. Sweetie187 / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

Wyniki badań słabych czerwonych gwiazd, zwanych przez astronomów czerwonymi karłami, sugerują, że najbliższa planeta pozasłoneczna zbliżona rozmiarem do Ziemi może znajdować się 13 lat świetlnych od nas - poinformowało amerykańskie Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Korzystając z publicznie dostępnych danych z kosmicznego teleskopu Keplera astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics dokonali analiz statystycznych, z których wynika, że sześć procent czerwonych karłów posiada planety o wielkości Ziemi na orbitach w tzw. strefach nadających się do zamieszkania, czyli w obszarach wokół gwiazd, w których woda może występować w stanie ciekłym na powierzchni planety.
"Wydawało się, że będzie trzeba szukać w olbrzymich odległościach, aby znaleźć planetę podobną do Ziemi. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie czeka na dostrzeżenie w naszym sąsiedztwie" - mówi Courtney Dressing z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, współautorka badań.
Czerwone karły są mniejsze, chłodniejsze i świecą słabiej niż Słońce, ale są najpowszechniejszymi gwiazdami w Drodze Mlecznej. Jest ich co najmniej 75 miliardów i stanowią aż trzy czwarte wszystkich gwiazd Galaktyki.
Badacze przeanalizowali katalog z danymi Keplera, obejmujący 158 tysięcy gwiazd, aby zidentyfikować wszystkie obserwowane przez ten teleskop czerwone karły. Następnie dokonali dokładnych analiz własności tych gwiazd, wyznaczając ich rozmiary i temperaturę. Spośród znalezionych czerwonych karłów dla 95 przypadków naukowcy znaleźli kandydatki mogące posiadać planety, co oznacza, że co najmniej 60 proc. tego typu gwiazd ma planety mniejsze od Neptuna. Część z nich (ok. 6 proc. ) prawdopodobnie jest wielkości Ziemi i znajdują się w tzw. strefie zamieszkiwalnej.
Biorąc pod uwagę, że wiele czerwonych karłów znajduje się w pobliżu Układu Słonecznego, statystyka wskazuje, że najbliższa przyjazna planeta wielkości Ziemi może znajdować się w odległości "zaledwie" 13 lat świetlnych.
Wyniki badań przedstawiono na konferencji, która odbyła się w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, zostaną także opublikowane w czasopiśmie naukowym "The Astrophysical Journal".
Wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami statystycznymi przeprowadzonymi przez inne grupy astronomów, które wskazują, że planety są we Wszechświecie powszechne, prawdopodobnie liczniejsze niż gwiazdy. "1,6 planety na gwiazdę" czy "17 miliardów planet o wielkości Ziemi w Drodze Mlecznej" to nagłówki ogłoszonych w styczniu odkryć w tej dziedzinie. Można też wskazać opublikowane rok temu wyniki badań przeprowadzonych polskich astronomów z zespołu OGLE - obserwacje mikrosoczewkowania grawitacyjnego sugerują, że średnia liczba planet przypadających na gwiazdę jest większa niż jeden.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Druga Ziemia może być lata świetlne od nas
Komentarze (6)
S
Słaba
10 lutego 2013, 16:19
Czerwone karły są mniejsze, chłodniejsze i świecą słabiej niż Słońce, ale są najpowszechniejszymi gwiazdami w Drodze Mlecznej. Jest ich co najmniej 75 miliardów i stanowią aż trzy czwarte wszystkich gwiazd Galaktyki. Kryzys demograficzny wród gwiazd?
Ł
Łajka
10 lutego 2013, 15:09
Kapitanie kloss, ja się męczysz z duchowieństwem, to wolna droga, poleć tam i zostań. Będziesz miał spokój. Zawsze to łatwiej jednego wysłać!
KK
kapitan kloss
10 lutego 2013, 14:52
wyslac tam wszystkich klechow, i wszystkie religie bedziemy mieli na ziemi spokoj bez tego calego religijnego cyrku
jazmig jazmig
10 lutego 2013, 13:47
Przy całym szacunku dla astronomów, jest to tylko gdybanie, łącznie z rzekomą planetą wielkości Ziemi, na której mogłoby powstać życie. Taka planeta musiała by być bardzo blisko swojej gwiazdy, aby utrzymać wodę w stanie płynnym, a nie jest to jedyny warunek powstania życia na planecie. Szansa na to, że w kosmosie istnieje życie gdziekolwiek poza Ziemią jest nikła i niemal na pewno nie na orbicie czerwonego karła.
D
drozofila
10 lutego 2013, 11:32
Niedobrze jest czytać Biblię jak publikację naukową, prawda leży o wiele głębiej.
K
katolik
10 lutego 2013, 10:28
Bóg stworzył świat 6014 lat temu a życie jest tylko na ziemi. Nie moja wina, że wiary kompletnie brak. Warto poznać prawdę objawioną przez Boga. http://tradycja-2007.blog.onet.pl/