Dzięki projektowi każdy może odkryć planetę

Dzięki projektowi każdy może odkryć planetę
Dzięki projektowi każdy może odkryć planetę (flickr.com/c@rljones)
PAP / ad

Dzięki nowemu międzynarodowemu projektowi internetowemu The Planet Hunters (Polowanie na Planety) każdy może odkryć planetę, a nawet dedykować ją komuś bliskiemu.

Naukowo-społecznościowy program zainaugurowali w czwartek naukowcy z należącego do NASA kosmicznego Teleskopu Keplera. Każdy, kto wejdzie na stronę planethunters.org będzie mógł przeanalizować zmiany blasku obserwowanych gwiazd - poinformował dr Marek Pawłowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w przekazanym PAP komunikacie.

DEON.PL POLECA

Jak można odkryć nową planetę? Promujący projekt w Polsce prof. Lech Mankiewicz - dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN radzi, by poszukiwać subtelnych pociemnień, które mogą być związane z przejściem planety pozasłonecznej na tle tarczy gwiazdy.

Zdaniem naukowca, szanse na odkrycie "własnej" planety są spore. "Przypadków jest dużo" - ocenia. Nie od razu będzie wiadomo, który ze znalezionych okaże się potwierdzonym przypadkiem pozasłonecznej planety. Kandydaci na odkrywców muszą uzbroić się w cierpliwość.

"Chyba jeszcze nie było projektu, który udostępniałby tak gorące naukowe obserwacje po prostu wszystkim internautom" - zauważa dr Józefina Turło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wspólnie z prof. Mankiewiczem prowadzi polską edycję adresowanego do uczniów i nauczycieli europejskiego programu Hands on Universe.

Projekt Polowanie na Planety jest na razie dostępny jedynie w wersji angielskiej, ale planowane jest jego spolszczenie - informuje dr Pawłowski.

Przypomina przy tym, że w niedawno rozpoczętym Projekcie Droga Mleczna internauci mogą badać zdjęcia z innego kosmicznego teleskopu, Orbitalnego Teleskopu Spitzera. Tym razem chodzi o poszukiwanie obszarów związanych z narodzinami nowych gwiazd na zdjęciach naszej Galaktyki, wykonanych w podczerwonym zakresie widma. Stąd wzięła się inna nazwa projektu - "Tam, gdzie rodzą się gwiazdy" albo "Kosmiczne Żłobki".

Zarówno Polowanie na Planety, jak i Projekt Droga Mleczna są umiejscowione na platformie Zooniverse.org, zorganizowanej przez stowarzyszenie Citizen Science Alliance (CSA). Polscy partnerzy CSA to Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i portal Astronomia.pl.

Jak dodaje dr Pawłowski, na platformie działają też wcześniejsze, już dostępne w polskiej wersji językowej projekty: "Galaktyczne ZOO - Hubble", w którym internauci mogą pomagać naukowcom klasyfikować galaktyki, oraz "Polowanie na supernowe" i "Zrozumieć kosmiczne zderzenia". W dwóch ostatnich projektach internauci wspomagają uczonych w poszukiwaniu niezwykłych, gwałtownych kosmicznych procesów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzięki projektowi każdy może odkryć planetę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.