Ekologiczne wynalazki krakowskich uczonych

Ekologiczne wynalazki krakowskich uczonych
(fot. tk-link / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / wm

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli katalizator, który pomoże zmniejszyć ilość szkodliwych poprzemysłowych substancji w powietrzu. Urządzenie zatrzymuje tlenek azotu, tlenek węgla i węglowodory emitowane przez elektrownie węglowe.

Tlenek azotu w dużych stężeniach powoduje nadmierne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a nawet ich pękanie, co prowadzi do rozmaitych chorób cywilizacyjnych. Natomiast nanocząstki węglowe wdychane razem z powietrzem uszkadzają płuca, co może doprowadzić do pojawienia się nowotworów.

Wynalazek został za pośrednictwem Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu zgłoszony do ochrony patentowej i niedługo może wejść do użytku w przemyśle. Niedawno zaś Uniwersytet podpisał umowę z firmą Energotechnika-Energo-rozruch oraz z Elektrociepłownią Kraków, na podstawie której przeprowadzony zostanie długoterminowy test aktywności katalizatora.

Nad równie nowatorskim projektem pracują także uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej. Zespół Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki stworzył generator, który przekształca ciepło spalin samochodowych w energię elektryczną. Po zainstalowaniu w układzie wydechowym samochodu generator zamienia ciepło spalin na prąd elektryczny. Dzięki temu samochody będą zużywać mniej paliwa, zmniejszy się też zanieczyszczenie powietrza.

DEON.PL POLECA

Więcej w "Dzienniku Polskim".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekologiczne wynalazki krakowskich uczonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.