F-16. Sprawdź, kto chroni polskie niebo

F-16. Sprawdź, kto chroni polskie niebo
(fot. Wikimedia Commons)
PAP / mm

F-16, używany także przez polskie Siły Powietrzne, to najbardziej rozpowszechniony samolot bojowy na Zachodzie i wśród sprzymierzeńców USA na świecie. Amerykańskie samoloty tego typu przylatują w tym tygodniu na ćwiczenia do Polski.

"To niewątpliwie najbardziej rozpowszechniony wielozadaniowy myśliwiec taktyczny na Zachodzie, używany przez wielu członków NATO, a także na wszystkich kontynentach przez państwa zaprzyjaźnione z USA" - powiedział PAP redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Andrzej Kiński.

"Samolot jest w służbie od końca lat 70., ale sukcesywnie modernizowany i dostosowywany do nowych potrzeb, odpowiada wymogom współczesnego pola walki. Można powiedzieć, że to prawdziwy koń roboczy konfliktów w Iraku i Afganistanie" - dodał Kiński.

DEON.PL POLECA

Zauważył, że gdyby polskie lotnictwo uczestniczyło w działaniach koalicyjnych, rozpowszechnienie F-16 ułatwiłoby współdziałanie, dzięki wspólnej infrastrukturze do obsługi tego typu samolotów.

Producentem F-16 jest Lockheed Martin (przed 1993 r. samolot był produkowany przez General Dynamics). Samolotu w różnych wersjach używają Stany Zjednoczone (część z nich stacjonuje w Europie) oraz inni członkowie NATO - Belgia, Dania, Holandia, Norwegia, Portugalia, Grecja i Turcja. Polska wybrała ten typ samolotu w 2002 r. W 2006 r. pierwsze dwa z 48 F-16 zamówionych przez Polskę wylądowały na poznańskich Krzesinach. W Polsce maszyny, zdolne wykonywać misje myśliwskie, rozpoznawcze i bombowe, otrzymały nadaną im w konkursie nazwę Jastrząb. Polskie Siły Powietrzne używają samolotu w wersji C/D Block 52+, jest to najnowocześniejszy wariant F-16 w NATO. Dwie eskadry polskich F-16 stacjonują w Poznaniu, jedna w Łasku (woj. łódzkie).

F-16 służą też m. in. w Bahrajnie, Egipcie, Izraelu, Jordanii, Singapurze, Tajlandii i na Tajwanie.

W tym tygodniu na ćwiczenia do Polski ma przylecieć 12 F-16 amerykańskich sił powietrznych oraz 300 osób personelu. Początkowo odbywane co kwartał rotacyjne ćwiczenia planowano na mniejszą skalę, ale wobec sytuacji na Ukrainie strona polska wystąpiła do Pentagonu o Okresowe pobyty amerykańskich F-16 i transportowych C-130 Hercules. Samoloty bojowe stacjonują w Łasku, transportowe w Powidzu, ich regularne pobyty przygotowuje stacjonujący na stałe w Polsce amerykański pododdział naziemny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

F-16. Sprawdź, kto chroni polskie niebo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.