Izraelscy naukowcy opracowali niewidzialną maskę antywirusową. Jak działa?

Fot. Prochan / depositphotos.com
PAP / tk

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie opracowali niewidzialną maskę, która chroni użytkowników przed przenoszeniem COVID, MERS, grypy i innych chorób wirusowych, poinformował w niedzielę The JerusalemPost.

Maski zakładane na twarz chronią ich użytkowników przed zagrażającymi życiu infekcjami dróg oddechowych, wszelkiego rodzaju. Jednak powodują one również szkodliwe skutki psychologiczne, takie jak ograniczenie identyfikacji twarzy i rozpoznawania emocji, utrudniając ludziom zrozumienie, co mówią ci, którzy je noszą.

Noszenie masek przez cały dzień pracy skutkuje również brakiem koncentracji, a także mniejszą uwagą i cierpliwością w wielu zawodach. Zmniejsza się również komunikacja ustna, a także pojawiają się bóle głowy i problemy skórne.

W wyniku tych trudności wiele osób nosi maski nieprawidłowo – na ustach lub pod ustami – co znacznie zmniejsza ochronę. Nawet w Japonii, gdzie maski na twarz są powszechne, duże badanie wykazało, że tylko 20 proc. ludzi nosi je prawidłowo - tak The JerusalemPost opisał problem, z którym zmierzyli się naukowcy z Hajfy.

Zespół kierowany przez profesorów Moshe Shohama i Davida Greenblatta wynalazł radykalnie nowe rozwiązanie dylematu konwencjonalnej maski, tworząc niewidzialną „osłonę powietrzną” przed twarzą użytkownika. Strumień powietrza wytwarzany jest przez niewielkie, lekkie urządzenie montowane na daszku czapki.

Jak działa niewidzialna maseczka?

"Wydmuchuje" on wszelkie wirusy sprzed twarzy osoby noszącej maskę, skrzętnie osłaniając oczy, nos i usta bez ograniczania tożsamości twarzy, rozpoznawania emocji lub komunikacji ustnej. Filtr powietrzny jest również wielokrotnego użytku, dzięki czemu nie zanieczyszcza środowiska, tak jak stosowane na całym świecie jednorazowe filtry plastikowe.

Niedawno opublikowane badania oparte na eksperymentach przeprowadzonych w laboratorium Greenblatta dowiodły skuteczności osłony powietrznej, skutecznie blokującej aerozole powstające podczas komunikacji ustnej, a także duże kropelki powstające podczas kaszlu i kichania.

Technion niedawno udzielił licencji na tę technologię firmie Wisdome Wearables Ltd. Ten start-up jest obecnie w trakcie komercjalizacji produktu i szuka partnerów do wdrożenia tej przełomowej technologii z korzyścią dla osób o wysokim ryzyku zachorowania na wirusy układu oddechowego, poinformował w konkluzji swojej relacji z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie The JerusalemPost.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Izraelscy naukowcy opracowali niewidzialną maskę antywirusową. Jak działa?
Komentarze (2)
JJ
Jacenty Jacek
8 grudnia 2022, 11:21
W Japonii w niektórych miejscach nosi się maseczki ze względu na smog (mgła (areozol) z zanieczyszczaniami), by on się wykroplił na maseczce. Zachęcam do weryfikowania informacji, którymi jesteśmy karmieni. Łatwo jest powiedzieć "załóż maseczkę", ten amulet przed miot cię ochroni, weź suplement w pastylce itp. Trudniej jest zdrowo się odżywiaj, uprawiaj aktywność fizyczną, zachowaj higienę - bo to wymaga wiedzy i wysiłku.
JJ
Jacenty Jacek
8 grudnia 2022, 11:21
Szanowna redakcjo. Pan Bóg dał rozum by go używać. Maska masce nie jest równa. Noszenie maski chirurgicznej obniża ilość wirusów i bakterii szczególnie osiadłych na drobinach śliny (kichanie, kaszel) do stających się do płuc lub błony śluzowej nosa. Lecz nie jest to amulet chroniący! Sama maska może być też siedliskiem flory bakteryjnej. Jednorazowe maski typu chirurgicznego obniżają poziom natlenia organizmu (patrz publikacje naukowe) - brak wspomnienia w artykule - co powoduje zmęczenie, brak koncentracji itp. Rozwiązanie prezentowane przez firmę, tak zwana kurtyna powietrzna z logicznego punktu wiedzenia obniży ekspozycję na bakterie i wirusy na oko, spojówkę (tedy nie które zakażenie mają drogę). Strumień wdychanego powietrza jest znacznie większy niż te parę wiatraczków na czapeczce z daszkiem (na logikę).