Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca

Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca
(fot. NASA/flickt.com)
PAP / mik

W najbliższy weekend wypada Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca - informują strony internetowe amerykańskiego czasopisma "Sky and Telescope".

Końcówka lata to dobry czas do wieczornej obserwacji Księżyca, przetaczającego się nisko nad południowym horyzontem, a przez to często dającego malownicze kombinacje z elementami rzeźby terenu, budynkami czy drzewami. Zachęca to do uwieczniania takiego zjawiska na zdjęciu oraz obserwacji, zarówno tych wykonanych gołym okiem, jak i przez lornetkę, lunetę czy większy teleskop.

Aby mieć bardziej formalny powód do obejrzenia naszego naturalnego satelity możemy wykorzystać Międzynarodową Noc Obserwacji Księżyca ("International Observe the Moon Night"), która wypada 18 września. W tym czasie, wieczorem, Księżyc będzie świecił niespełna 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w konstelacji Koziorożca. Niewiele później, bo około godziny 21:15 naszego czasu, dojdzie do górowania Srebrnego Globu. Widać go wtedy prawie dokładnie 20 stopni nad południowym horyzontem.

Księżyc wygląda efektownie w zasadzie w każdej sytuacji. Można go bez problemów obserwować gołym okiem. Ciekawe efekty przynosi wykorzystanie lornetki, bo powiększenie 7-10x, pozwala zobaczyć kratery szczególnie dobrze odcinające się na linii terminatora (czyli linii dnia i nocy). Mając dostęp do lunety lub teleskopu warto użyć większych powiększeń. Wtedy kratery i księżycowe "morza" ukażą nam się w pełnej krasie.

Więcej o Międzynarodowej Nocy Obserwacji Księżyca można znaleźć na oficjalnej stronie tego projektu: http://observethemoonnight.org/ .

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.