Czy wiesz, ile jest kraterów na Księżycu?

Czy wiesz, ile jest kraterów na Księżycu?
Zmiana w charakterystyce obiektów uderzających w Księżyc nastąpiła około 3,8 miliarda lat temu (fot. By Giorgos~ / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Naukowcy analizujący dane z amerykańskiej sondy księżycowej Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) policzyli wszystkie kratery na powierzchni Księżyca o średnicach co najmniej 20 km. Na Srebrnym Globie jest 5185 takich struktur.

Astronomowie stworzyli katalog kraterów uderzeniowych na Księżycu korzystając z pomiarów wysokościomierza laserowego pracującego na pokładzie sondy LRO. Dane do sporządzenia mapy topograficznej Srebrnego Globu pochodziły z 2,4 miliarda pomiarów wykonanych przez wysokościomierz.

Badania pokazują, że można rozróżnić dwie osobne populacje planetoid i komet, które bombardowały Księżyc w czasie jego młodości. Efekty bombardowania przez starszą populację widoczne są na obszarze z księżycowych gór, a przez młodszą na terenie księżycowych "mórz". Na obszarze górskim występuje większa liczba dużych kraterów w stosunku do małych, co oznacza, że dawniejsza populacja miała więcej dużych fragmentów.

Badania profesora Jamesa Heada z Brown University w Providence (USA) i jego zespołu wskazują, że zmiana w charakterystyce obiektów uderzających w Księżyc nastąpiła około 3,8 miliarda lat temu. W podobnym czasie przestały formować się też olbrzymie baseny uderzeniowe. - Otwarte pozostaje pytanie czy oba fakty są ze sobą związane, a odpowiedź na nie może rzucić światło na najwcześniejszą historię wewnętrznych rejonów Układu Słonecznego, włącznie z Ziemią - powiedział prof. Head.

Sonda LRO jest satelitą księżyca. Krąży po orbicie przebiegającej nad biegunami i okrąża Księżyc raz na dwie godziny. Wystrzelono ją z Ziemi 18 czerwca 2009 r. z przylądka Canaveral na Florydzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy wiesz, ile jest kraterów na Księżycu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.