Na wideo z zorzą polarną naukowcy zobaczyli coś, czego nie potrafią wytłumaczyć

Na wideo z zorzą polarną naukowcy zobaczyli coś, czego nie potrafią wytłumaczyć
fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu

Co więcej, materiał przez prawie dwadzieścia lat przeleżał w szufladzie i dopiero teraz udało się zaobserwować na nim zjawisko, którego nie jesteśmy w stanie jeszcze zrozumieć.

Na północy kuli ziemskiej zjawisko zórz polarnych nie jest niczym niezwykłym. Mieszkańcy północnych rejonów Norwegii czy Kanady są w stanie obserwować je nader często. Przy wysokiej aktywności słonecznej zdarza się, że rozbłyski widoczne są również w Polsce.

Powstałe prawie dwadzieścia lat temu nagranie (zarejestrowane przez 15 marca 2002 r. w Churchill w Kanadzie przez Davida Knudsena, fizyka z Uniwersytetu w Calgary) zostało teraz wzięte na warsztat przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Iowa. Do tej pory nikt nie interesował się materiałem, ale jeden z dociekliwych doktorantów astrofizyki Riley Troyer zauważył na nim coś, czego nauka nie jest jeszcze w stanie zrozumieć.

W zorzy polarnej poza świetlnymi fiszbinami, które efektywnie falują na niebie, można wyróżnić jeszcze drugi typ światła, które pojawia się jakby w tle i wypełnia miękkim blaskiem ciemniejsze obszary nieboskłonu. To właśnie te poświaty najbardziej zainteresowały naukowców.

Na poniższym wideo widać, jak te w niektórych miejscach ciemnieją, prawie znikają, by potem rozświetlić się na nowo.

Do tej pory zjawisko to nie było opisane przez naukę i nie wiemy, jak powstaje, ani dlaczego widoczne jest tylko w niektórych punktach.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller
49,99 zł

Nowe, uzupełnione wydanie książki przedstawiającej fenomenalny świat wybitnego kosmologa

Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych...

Skomentuj artykuł

Na wideo z zorzą polarną naukowcy zobaczyli coś, czego nie potrafią wytłumaczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.