Najbogatszy człowiek świata leci w Kosmos [TRANSMISJA]

Najbogatszy człowiek świata leci w Kosmos [TRANSMISJA]
fot. materiały prasowe

We wtorek o 9.00 rano (15.00 polskiego czasu) Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, wzniesie się w prywatnej rakiecie w przestrzeń kosmiczną razem z trójką współpasażerów - poinformowało Associated Press. Cała podróż ma trwać około 10 min.

Bezos, właściciel firmy Blue Origin i założyciel Amazona, zabierze ze sobą w kosmiczną podróż swojego brata Marka, 82-letnią Wally Funk (jedna z kobiet, która w latach 60. XX wieku przeszła szkolenie dla astronautów, lecz nie poleciała w kosmos ze względu na płeć) oraz Olivera Daemena, 18-letniego studenta fizyki. Funk będzie najstarszą, a Daemen najmłodszą w historii osobą podbijającą kosmos.

Rakieta New Shepard wystartuje z Van Horn w stanie Teksas i ma osiągnąć pułap 106 km nad Ziemią. Przewyższy ona wysokość lotu rakiety innego miliardera, Richarda Bransona, właściciela Virgin Galactic, który odbył pierwszy w historii komercyjny lot załogowy w kosmos kilka dni wcześniej, 11 lipca.

Przed wtorkowym lotem firma Blue Origin przeprowadziła, począwszy od 2015 roku, 15 pomyślnych bezzałogowych lotów testowych. Bezos już zapowiedział, że jeśli planowany lot zakończy się sukcesem, dwa kolejne odbędą się pod koniec bieżącego roku.

DEON.PL POLECA

Lot New Shepard jest lotem rocznicowym, upamiętnia pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu z 20 lipca 1969 roku, do którego doszło podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11. 

[14:30]

Miliarder Jeff Bezos, jego brat Mark, 82-letnia Wally Funk i 18-letni Oliver Daemen weszli na pokład kapsuły umieszczonej na rakiecie New Shepard, która ma zabrać ich na granicę atmosfery ziemskiej w ramach pierwszego załogowego lotu rakiety.

Start z portu kosmicznego w Van Horn w zachodnim Teksasie planowany jest na godzinę 15 czasu polskiego.

Autonomicznie sterowany pojazd wyniesie nowych astronautów na wysokość ponad 105 km nad Ziemią, poza tzw. linię Karmana uznawaną przez NASA za granicę przestrzeni pozaziemskiej. Pasażerowie spędzą ok. 4 minut w stanie mikrograwitacji. Zarówno rakieta, jak i kapsuła wrócą na Ziemię.

Będzie to pierwszy załogowy lot New Shepard i początek komercyjnych operacji firmy Bezosa, Blue Origin, w dziedzinie turystyki kosmicznej. 82-letnia Wally Funk to doświadczona pilotka i jedna z kobiet, które w latach 60. XX wieku przeszły szkolenie dla astronautów, lecz nie poleciały w kosmos ze względu na płeć. Oliver Daemen to 18-letni student fizyki i syn holenderskiego finansisty, który kupił mu bilet. Funk będzie najstarszą, a Daemen najmłodszą w historii osobą w przestrzeni kosmicznej. 

[15:15]

Należąca do firmy Blue Origin rakieta New Shepard wystartowała we wtorek z portu kosmicznego w zachodnim Teksasie w ramach swojej pierwszej misji wyniesienia pasażerów na granicę przestrzeni kosmicznej.

Pojazd wzniósł się w powietrze o godzinie 15:12 (8:12 czasu lokalnego). Lot rakiety z kapsułą z pasażerami ma potrwać ok. 11 minut, z czego 4 minuty pasażerowie spędzą w stanie nieważkości. New Shepard wyniesie nowych astronautów na wysokość ok. 106 km nad powierzchnię Ziemi, ponad umowną - i uznawaną m.in. przez NASA - granicę atmosfery ziemskiej i przestrzeni kosmicznej. Po osiągnięciu apogeum rakieta ma samodzielnie powrócić na miejsce startu, zaś kapsuła zacząć powrót za pomocą spadochronu.

Na pokładzie pierwszego załogowego i komercyjnego lotu New Shepard są miliarder Jeff Bezos i jego brat Mark oraz 82-letnia pilotka Wally Funk i 18-letni student z Holandii Oliver Daemen. Funk będzie najstarszą, a Daemen najmłodszym w historii astronautą. Daemen jest jednocześnie pierwszym komercyjnym pasażerem Blue Origin. Bilet kupił mu jego ojciec, który miał zaproponować drugą najwyższą kwotę w aukcji. Daemen zastąpił anonimowego zwycięzcę aukcji, który ma polecieć w kolejnym locie, prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

[15:18] 

Należąca do firmy Blue Origin rakieta New Shepard wyniosła kapsułę z pasażerami na wysokość ponad 100 km powyżej Ziemi, stanowiącą umowną granicę atmosfery ziemskiej i przestrzeni kosmicznej. Jest to pierwszy udany załogowy lot maszyny.

Podczas lotu rakieta osiągnęła szczytową prędkość ponad 3,3 tys. km/h. Pasażerowie spędzą 4 minuty w stanie nieważkości. Po osiągnięciu apogeum rakieta ma samodzielnie powrócić na miejsce startu, zaś kapsuła zacząć powrót za pomocą spadochronu. 

[15:25]

Rakieta New Shepard należąca do firmy Blue Origin oraz kapsuła z pasażerami wylądowały we wtorek w porcie kosmicznym po swoim pierwszym udanym załogowym locie. Autonomicznie sterowany pojazd zaliczył w ten sposób swoje 16. udane samodzielne lądowanie.

Rakieta wylądowała 7,5 minuty po starcie. Opadająca za pomocą spadochronu kapsuła z pasażerami powróciła po niecałych 11 minutach lotu. Wszyscy pasażerowie powrócili w dobrej kondycji. 

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Najbogatszy człowiek świata leci w Kosmos [TRANSMISJA]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.