Nasz mózg musi "nauczyć się widzieć"

Nasz mózg musi "nauczyć się widzieć"
Zdolność łączenia bodźców wzrokowych i dotykowych nie jest wrodzona (fot. flickr.com/holger_zscheyge)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce wab

Dzieci, które urodziły się niewidome, po odzyskaniu wzroku nie potrafią rozpoznać obrazu przedmiotu, którego wcześniej dotykały. Naukowcy z USA odkryli, że nasz mózg musi podczas rozwoju "nauczyć się widzieć" - połączyć w jedną całość bodźce wzrokowe i dotykowe, ponieważ ta zdolność nie jest wrodzona. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze pisma "Nature Neuroscience".

Richard Held wraz z kolegami z Brain and Cognitive Sciences w Cambridge badał grupę pacjentów w wieku od 8 do 17 lat z Indii, którym w ramach pomocy humanitarnej wyleczono wzrok. Wszystkie dzieci urodziły się niewidome z powodu katarakty lub nieprzeziernej rogówki (zewnętrznej, normalnie przezroczystej warstwy oka).

Po usunięciu katarakty lub przeszczepie rogówki kiedy dzieci odzyskały wzrok poproszono je o zbadanie dotykiem klocka, a następnie rozpoznanie przy pomocy samego wzroku, który to był klocek wśród dwóch różnych, które im pokazano.

DEON.PL POLECA

Pomimo że dla większości ludzi byłoby to proste zadanie, uczestnicy projektu nie potrafili prawidłowo połączyć zapamiętanego dzięki dotykowi klocka z obrazem jaki zobaczyli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nasz mózg musi "nauczyć się widzieć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.