Nie Robocop, a robostróż. Pomysł z Portugalii

Naukowcy z Porto opracowali prototyp robota-stróża. Urządzenie może patrolować obszary o dużej powierzchni, takie jak lotniska, garaże oraz centra handlowe, identyfikując potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa obiektu. (fot. MJ/TR (´・ω・) / flickr.com)
PAP / drr

Naukowcy z Porto opracowali prototyp robota-stróża. Urządzenie może patrolować obszary o dużej powierzchni, takie jak lotniska, garaże oraz centra handlowe, identyfikując potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa obiektu.

Pierwszy model wynalazku o nazwie Robvigil posiada możliwość wykrywania i analizowania substancji zawartych w powietrzu. Robot uruchamia alarm po wyłapaniu obecności czadu oraz innych szkodliwych dla człowieka substancji.

- Robvigil identyfikuje też źródło ognia i ostrzega przed zagrożeniem wystąpienia pożaru, wycieku wody czy ulatniania się gazu. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest również możliwość częstego patrolowania obszarów o dużych powierzchniach - poinformował prof. Antonio Moreira z Wydziału Inżynierii na uniwersytecie w Porto.

DEON.PL POLECA

Dzięki wbudowanemu softwareowi wynalazek ma także umiejętność odróżniania tablic rejestracyjnych oraz zapamiętywania numerów pojazdów, które zaparkowały w niewłaściwym miejscu. Dane samochodów należących do intruzów przesyłane są do centrum monitoringu obiektu.

Szybka identyfikacja niepożądanych osób i przedmiotów możliwa jest dzięki wyposażeniu robota w system kamer i czujników. - Wśród nich kluczowym urządzeniem jest kamera termiczna, pozwalająca zlokalizować miejsca o zbyt wysokiej temperaturze, a także identyfikować osoby przebywające na terenie strzeżonego terenu - wyjaśnił Moreira.

Robvigil nie tylko patroluje i wyłapuje potencjalne zagrożenia, ale również zastępuje pracowników ochrony w wykonywaniu trudnych zadań. - Urządzenie można skierować w miejsce, w którym znajduje się niebezpieczny przedmiot, np. ładunek wybuchowy, i nakazać mu jego usunięcie - zapewnił naukowiec.

Od czerwca robot-stróż, opracowany przez naukowców z uniwersytetu w Porto oraz portugalskiego Instytutu Robotyki i Inteligentnych Systemów, będzie testowany w jednej z firm ochroniarskich w północnej Portugalii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie Robocop, a robostróż. Pomysł z Portugalii
Komentarze (1)
O
o
7 maja 2012, 16:21
coś takiego?!...