Niebezpieczny trend na TikToku. Ten chłopak cudem uniknął śmierci

Niebezpieczny trend na TikToku. Ten chłopak cudem uniknął śmierci
fot. unsplash.com

W internecie jest mnóstwo cennych i wartościowych informacji, ale są też takie, które narażają nasze zdrowie i życie na niebezpieczeństwo. 

Przekonał się o tym 9-letni Jack Mason ze Stirling w Szkocji. Chłopak przeszedł skomplikowaną i długą operację po połknięciu magnesów. Wyzwanie, którego efektem było spożycie niebezpiecznych przedmiotów, po raz pierwszy zobaczył na TikToku, gdzie użytkownicy za pomocą silnych magnesów imitują kolczyki w ustach.

Trend na TikToku, który zagraża życiu

Dziewięciolatek trafił do szpitala 7 września po tym, jak wzmogły się u niego ból brzucha i wymioty. USG przeprowadzone w lokalnym szpitalu wykazało, że konieczne jest kolejne badanie, tym razem w Królewskim Szpitalu Dziecięcym w Glasgow. Tam okazało się, że jelito dziecka zablokowane jest przez obce ciało, czyli niewielkie magnesy, które zostały połknięte przez chłopca. 

Jednocześnie matka dziecka została poinformowana o tym, że konieczna będzie długa i skomplikowana operacja, której celem będzie usunięcie magnesów oraz wszelkiej tkanki, która została uszkodzona. 

- Wytłumaczono mi, że szkody, jakie magnesy mogły spowodować, mogą być tak duże, że Jack nie przeżyje operacji - wspomina Carolann McGeoch, matka dziecka. 

Po czterech godzinach zabiegu Jack opuścił salę operacyjną. Stracił wyrostek robaczkowy, fragment jelita cienkiego i 30 cm jelita grubego. Osiem dni po operacji chłopak wrócił do domu, a jego matka postawiła sobie za cel uświadamianie innych rodziców, jakie zagrożenia mogą czyhać na dzieci w internecie. - Jack ma szczęście, że żyje. Jeśli jego doświadczenie może uniemożliwić innym dzieciom przechodzenie przez to samo, to zrobię wszystko, co w mojej mocy, by tak było - powiedziała mama Jacka w rozmowie z BBC. 

Na początku 2021 roku brytyjska agencja National Health Service wydała zakaz stosowania magnesów neodymowych, które są sprzedawane jako zabawki, przedmioty dekoracyjne lub kolczyki. Przypadkowe połknięcie magnesów skutkuje ich zaciśnięciem się w jelitach, co z kolei prowadzi do odcięcia dopływu krwi i martwicy tkanek. W ciągu ostatnich 3 lat w Anglii przeprowadzono 65 operacji po połknięciu magnesów przez dzieci.

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niebezpieczny trend na TikToku. Ten chłopak cudem uniknął śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.