Niebezpieczny trend na TikToku. Ten chłopak cudem uniknął śmierci
W internecie jest mnóstwo cennych i wartościowych informacji, ale są też takie, które narażają nasze zdrowie i życie na niebezpieczeństwo.
Przekonał się o tym 9-letni Jack Mason ze Stirling w Szkocji. Chłopak przeszedł skomplikowaną i długą operację po połknięciu magnesów. Wyzwanie, którego efektem było spożycie niebezpiecznych przedmiotów, po raz pierwszy zobaczył na TikToku, gdzie użytkownicy za pomocą silnych magnesów imitują kolczyki w ustach.
Trend na TikToku, który zagraża życiu
Dziewięciolatek trafił do szpitala 7 września po tym, jak wzmogły się u niego ból brzucha i wymioty. USG przeprowadzone w lokalnym szpitalu wykazało, że konieczne jest kolejne badanie, tym razem w Królewskim Szpitalu Dziecięcym w Glasgow. Tam okazało się, że jelito dziecka zablokowane jest przez obce ciało, czyli niewielkie magnesy, które zostały połknięte przez chłopca.
Jednocześnie matka dziecka została poinformowana o tym, że konieczna będzie długa i skomplikowana operacja, której celem będzie usunięcie magnesów oraz wszelkiej tkanki, która została uszkodzona.
- Wytłumaczono mi, że szkody, jakie magnesy mogły spowodować, mogą być tak duże, że Jack nie przeżyje operacji - wspomina Carolann McGeoch, matka dziecka.
Po czterech godzinach zabiegu Jack opuścił salę operacyjną. Stracił wyrostek robaczkowy, fragment jelita cienkiego i 30 cm jelita grubego. Osiem dni po operacji chłopak wrócił do domu, a jego matka postawiła sobie za cel uświadamianie innych rodziców, jakie zagrożenia mogą czyhać na dzieci w internecie. - Jack ma szczęście, że żyje. Jeśli jego doświadczenie może uniemożliwić innym dzieciom przechodzenie przez to samo, to zrobię wszystko, co w mojej mocy, by tak było - powiedziała mama Jacka w rozmowie z BBC.
Na początku 2021 roku brytyjska agencja National Health Service wydała zakaz stosowania magnesów neodymowych, które są sprzedawane jako zabawki, przedmioty dekoracyjne lub kolczyki. Przypadkowe połknięcie magnesów skutkuje ich zaciśnięciem się w jelitach, co z kolei prowadzi do odcięcia dopływu krwi i martwicy tkanek. W ciągu ostatnich 3 lat w Anglii przeprowadzono 65 operacji po połknięciu magnesów przez dzieci.
Skomentuj artykuł