WSJ: Facebook wie, że Instagram ma negatywny wpływ na ludzi. Jak wypada na tle TikToka?

WSJ: Facebook wie, że Instagram ma negatywny wpływ na ludzi. Jak wypada na tle TikToka?
fot. unsplash.com

Z obszernego raportu opublikowanego przez Wall Street Journal wynika, że Facebook jest w posiadaniu wewnętrznych badań z których wynika, że Instagram ma negatywny wpływ na psychikę nastolatków, a zwłaszcza dorastających kobiet. 

Kwestia jest o tyle paląca, że w najbliższej przyszłości Instagram planuje wprowadzić aplikację przeznaczoną tylko dla dzieci. 

Z raportu opublikowanego przez WSJ wynika, że wewnętrzne badania, które zostały zlecone przez Facebooka jasno wskazują na fakt złego wpływu Instagrama na nastoletnich użytkowników.

Instagram negatywnie wpływa na ocenę samego siebie

Przed publikacją raportu badania te nie były dostępne publiczne, a amerykański dziennik wszedł w ich posiadanie na skutek przecieku.

DEON.PL POLECA

Według tez, które zostały przedstawione w raporcie, dla nastoletnich kobiet Instagram jest źródłem nieustannych "porównań społecznych" z rówieśnikami, chodź nie tylko z nimi. Przeglądanie treści na portalu społecznościowym może być motorem mechanizmów wedle których użytkownik na podstawie porównań z innymi buduje swoją wartość, atrakcyjność i poczucie sukcesu.

Dzieje się tak również dlatego, że gros treści, na które możemy trafić przedstawia wyidealizowane ciała, spektakularne sukcesy lub sfałszowany obraz codziennego życia. Jeden ze slajdów prezentacji Facebooka, do której dotarł WSJ stwierdza wprost: "pogarszamy wizerunek własnego ciała u jednej trzeciej natolatek korzystających z serwisu". 

Lektura raportu WSJ pozwala sformułować jeszcze inne, równie wstrząsające wnioski: 

  • Jedno z badań przeprowadzonych przez Facebooka na nastoletnich użytkownikach Instagrama w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazało, że ponad 40 procent tych, którzy zgłaszali, że czują się „nieatrakcyjni”, stwierdziło, że uczucia zaczęły się podczas korzystania z Instagrama.
  • Badania przeanalizowane przez czołowych menedżerów Facebooka wykazały, że Instagram został zaprojektowany z myślą o lepszym „porównaniu społecznościowym” niż konkurencyjne aplikacje, takie jak TikTok i Snapchat. Instagram częściej zwraca bowiem uwagę na ciała i styl życia użytkowników.
  • Nastolatkowie powiedzieli badaczom Facebooka, że ​​czują się „uzależnieni” od Instagrama i chcą go rzadziej sprawdzać, ale nie mają wystarczającej samokontroli, aby powstrzymać ich używanie.
  • „Nastolatki obwiniają Instagram za wzrost wskaźnika lęku i depresji” – wynika z wewnętrznych badań Facebooka przedstawionych w 2019 r. i że „ta reakcja była nieoczekiwana i spójna we wszystkich grupach”.
  • Facebook odkrył, że wśród nastolatków, którzy powiedzieli, że mieli myśli samobójcze, 13 procent użytkowników z Wielkiej Brytanii i 6 procent użytkowników z USA stwierdziło, że te impulsy mogą być związane z korzystaniem z aplikacji.

W Stanach Zjednoczonych Senat od miesięcy przygląda się sprawie działania Facebooka i ma wiele zastrzeżeń, co do funkcjonowania firmy w tym do przejrzystości jej działań.

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

 

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

WSJ: Facebook wie, że Instagram ma negatywny wpływ na ludzi. Jak wypada na tle TikToka?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.