Nowy międzynarodowy ranking uczelni

(fot. plex / sxc.hu)
PAP / pz

Nawet 500 uniwersytetów z całego świata może walczyć o miejsce w nowym międzynarodowym rankingu szkół wyższych U-Multirank, którego działalność zainaugurowano w środę w Dublinie. Ranking ma dostarczyć dokładniejszych informacji o jakości uczelni.

Ustanowiono z pomocą finansową Unii Europejskiej, a do jego prowadzenia Komisja Europejska wybrała niezależne konsorcjum - poinformowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w przesłanym PAP komunikacie.

Uniwersytety, które chcą się znaleźć w rankingu, będą oceniane według szerszego zakresu wskaźników, dzięki czemu dostarczy on dokładniejszych informacji o jakości uczelni.

- Oczekuje się, że do nowego rankingu zgłosi się około 500 uniwersytetów z Europy i całego świata, a pierwsze wyniki klasyfikacji zostaną opublikowane na początku 2014 r. - poinformował Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa KE w Polsce.

DEON.PL POLECA

- Uniwersytety są jednym z najbardziej udanych europejskich wynalazków, ale nie możemy spocząć na laurach. Musimy myśleć i działać bardziej strategicznie, aby zrealizować w pełni potencjał naszych szkół wyższych. W tym celu potrzebujemy wiarygodniejszych informacji o ich ofercie i wynikach. Istniejące rankingi podkreślają przede wszystkim osiągnięcia w zakresie badań naukowych. Dzięki U-Multirank studenci i instytucje uzyskają natomiast jasny obraz wyników uniwersytetów w całym zakresie istotnych dziedzin - powiedziała komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Andrulla Wasiliu.

Zdaniem komisarz U-Multirank pomoże młodym ludziom w dokonaniu właściwego wyboru kierunku studiów i będzie motywował instytucje do poprawy swoich wyników pod wieloma względami.

W nowym rankingu uniwersytety będą oceniane w pięciu różnych obszarach. Liczyć się będą: renoma w zakresie badań naukowych, jakość nauczania i uczenia się, kontakty międzynarodowe, sukcesy na polu transferu wiedzy (np. partnerstwa z przedsiębiorstwami i przedsiębiorstwami rozpoczynającymi działalność) oraz zaangażowanie na szczeblu regionalnym.

Zestawienie pozwoli również na ocenę uniwersytetów w czterech konkretnych obszarach tematycznych: studia biznesowe, inżynieria mechaniczna, inżynieria elektroniczna i fizyka. Wykaz poszczególnych dyscyplin będzie stopniowo rozszerzany w kolejnych latach.

Komisja Europejska wybrała do prowadzenia rankingu niezależne konsorcjum. W jego skład weszły Centrum Szkolnictwa Wyższego (Centre for Higher Education, CHE) w Niemczech oraz Ośrodek Badań Polityki w Zakresie Szkolnictwa Wyższego (Center for Higher Education Policy Studies, CHEPS) w Holandii.

Ranking otrzyma wsparcie Unii Europejskiej w wysokości 2 mln euro z programu "Uczenie się przez całe życie", z możliwością dalszego finansowania na kolejne dwa lata (2015-2016).

U-Multirank jest zwieńczeniem inicjatywy zgłoszonej w 2008 r. podczas francuskiej prezydencji. Wystąpiono wówczas z wnioskiem o utworzenie nowego rankingu uniwersytetów.

Zgłoszenia uniwersytetów do nowego rankingu będą przyjmowane w pierwszej połowie 2013 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy międzynarodowy ranking uczelni
Komentarze (2)
T
toja
31 stycznia 2013, 14:19
Mówiąc krótko, kierunki po których nie można znaleźć pracy nie powinny istnieć.
T
toja
31 stycznia 2013, 14:14
Nauka dla nauki? Jeśli tak to bez sensu. Proponowałabym ocenę pod katem zatrudnienia tych, którzy skończyli dany kiwerunek i w ogóle sensu istnienia poszczególnych kierunków względem zapotrzebowania na tzw. rynku pracy. Najlepsza uczelnia to taka, po której wszyscy przyjęci na studia mają po jej pozytywnym ukończeniu zapewnioną pracę. Czy istnieje taka gdzieś? Najlepszy dziekan to taki, który jest praktyczny i zapewnia wszystkim z pozytywnym ukończeniem pracę. Bo inaczej po co marnować tyle lat na naukę? Kogo to obchodzi, że się jest wykształconym z bardzo dobrymi ocenami, ale bezrobotnym.