Obecność uczniów za pomocą kart płatniczych

Obecność uczniów za pomocą kart płatniczych
(fot. nikitab/flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / psd

- Chcemy przygotować uczniów do używania nowoczesnych technologii na co dzień, ale również podnieść bezpieczeństwo uczniów w szkole. W przyszłości chcemy, żeby karta była wykorzystywana w wielu dziedzinach i poszerzać ciągle jej zastosowania - powiedziała dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi Jolanta Swiryd.

System łączący zbliżeniową kartę przedpłatową Visa payWave i "kartę szkolną" przygotował Bank Zachodni WBK. Łódzkie liceum będzie pierwszą placówką w Polsce, która wdroży takie rozwiązanie. Będą to karty z mikroprocesorem, który umożliwia łączenie zastosowań czysto płatniczych z innymi funkcjami, np. identyfikacją użytkownika karty.

Według dyrektor liceum, na początku "karta szkolna" będzie służyła do identyfikacji uczniów, jako wejściówka do szkoły dla uczniów i pracowników placówki, będzie nią można także płacić za zakupy w szkolnym sklepiku.

"W przyszłości karta ma służyć do wypożyczania książek w bibliotece. Mamy już rejestrator, a wszystkie książki mają już kody paskowe. To chcielibyśmy zrobić w pierwszej kolejności, żeby uczeń za pomocą tej karty również mógł wypożyczać książki, bo to bardzo usprawniłoby ten proces" - dodała Swiryd. W kolejnych latach karta miałaby być wejściówką do różnych pomieszczeń szkoły.

DEON.PL POLECA

Karty mają otrzymać wszyscy z ponad 360 uczniów szkoły oraz pracownicy. Pierwszymi, którzy zarejestrują się za ich pomocą po inauguracji roku szkolnego, będą uczniowie klas maturalnych.

Według informacji banku, wyposażył on szkołę w oprogramowanie oraz urządzenia kontrolujące dostęp do pomieszczeń szkolnych. System identyfikacyjny, w ramach którego działają "karty szkolne" ma możliwość rejestrowania liczby wejść i wyjść każdego ucznia, dzięki czemu istnieje możliwość monitorowania obecności uczniów w szkole. Takie rozwiązanie ma ograniczyć też wchodzenie na teren szkoły osób nieuprawnionych.

Na kartach zostanie umieszczone logo szkoły, przez co będą one również szkolnym identyfikatorem. Poza kartami i specjalnymi barierkami szkoła została wyposażona również w czytniki do płatności zbliżeniowych, które zostaną zainstalowane w szkolnym sklepiku.

"Dyrektorzy ośrodków dydaktycznych wielokrotnie wskazywali, że wyzwaniem w szkołach jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom. Stąd decyzja banku, by wesprzeć szkoły w budowaniu nowoczesnych rozwiązań systemu dostępu. Jednocześnie to rozwiązanie pozwala na edukowanie młodzieży w zakresie korzystania z kart płatniczych" - uważa przedstawiciel banku Łukasz Porażyński.

BZ WBK planuje uruchomienie w najbliższym czasie podobnych systemów dostępu w kolejnych szkołach: drugiej w Łodzi, a także we Wrocławiu, Nowym Targu, Rzeszowie i Zielonej Górze. Według przedstawicieli banku, docelowo istnieje także możliwość połączenia "karty szkolnej" i systemu dostępu z istniejącymi już w większości szkół elektronicznymi dziennikami czy innymi systemami ewidencji uczniów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obecność uczniów za pomocą kart płatniczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.