Podział Afryki. Wyodrębnia się nowy kontynent i nowy ocean

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
geekweek.interia.pl/dm

Kontynent afrykański powoli, lecz konsekwentnie się rozpada. W przyszłości ma powstać nowy kontynent i nowy ocean - podaje portal interia.pl.

Jak wskazuje Londyńskie Towarzystwo Geologiczne już za 1-5 mln lat nasza planeta może uzyskać nowy kontynent, który oderwie się od Afryki - będzie to Afryka Wschodnia.

Proces powstawania nowego kontynentu rozpoczął się już około 25 mln lat temu i dosłownie przebiega na naszych oczach.

DEON.PL POLECA

Wówczas powstał tzw. Wielki Rów Wschodni, który jest częścią Wielkich Rowów Afrykańskich. Otóż we wschodniej Afryce płyta afrykańska jest w trakcie dzielenia się na płytę somalijską i płytę nubijską. Skutkuje to rozrywaniem kontynentu na dwie części i powstaniem systemu głębokich rowów tektonicznych.

Dodatkowo płyta nubijska i somalijska oddziela się od płyty arabskiej, która jest zlokalizowana na północy względem nich. Dzięki czemu powstaje olbrzymi system ryftowy w kształcie litery "Y". Płyty tworzą tzw. potrójne skrzyżowanie, które znajduje się w regionie Afar w Etiopii.

Naukowcy oszacowali, że płyty oddalają się od siebie w tempie 6-7 mm rocznie. Może się to wydawać bardzo mało, lecz w geologicznej skali czasu tempo jest wręcz „szalone”. Warto wspomnieć, że Wielkie Rowy Afrykańskie (system rowów tektonicznych) rozciągają się na 6 tys. km od Mozambiku aż po Syrię.

W obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich rejestruje się stałą aktywność wulkaniczną i tektoniczną. Właśnie tutaj powstało także drugie najgłębsze jezioro świata, czyli Jezioro Tanganika, które według niektórych naukowców ma się powiększać, i z czasem ma zmienić się w morze rozdzielające dwa kontynenty. Powstanie w ten sposób także nowa bazaltowa skorupa oceaniczna (dno oceanu) i być może nowe wyspy (w miarę rozwoju grzbietu oceanicznego).

Jeśli w przyszłości procesy nadal by zachodziły, to w skład nowego kontynentu wejdą obszary dzisiejszej Somalii, Erytrei, Dżibuti, Kenii, Tanzanii, Mozambiku i Etiopii. Jednakże naukowcy zauważają, że siły napędzające wspomniany proces mogą okazać się zbyt słabe, żeby były w stanie rozerwać kontynent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Podział Afryki. Wyodrębnia się nowy kontynent i nowy ocean
Komentarze (6)
AM
~Antoni M.
28 czerwca 2023, 13:56
podobnie Kościół
RC
~Roman Czerstwy
28 czerwca 2023, 08:09
Mozna juz gdzies wykupic wycieczke na nowe wyspy?
BS
~Barry Seal
27 czerwca 2023, 19:18
Już za 1 - 5 mln lat.... No ale news!!!
OP
~Otake Polske
28 czerwca 2023, 15:14
No jak z bicza strzelił.
TK
~Tadeusz Kwiatkowski
27 czerwca 2023, 05:30
Poczekamy zobaczymy :D
MP
~Martinos Przechujus
27 czerwca 2023, 00:25
Czyli rozerwią się ale w sumie jest możliwość że jednak nie -czyli e końcu jak -bo nie wiem jak plan pracy zrobić w związku z tym