Recykling kłopotliwych opakowań prezentów

Recykling kłopotliwych opakowań prezentów
Większość materiałów, w które pakujemy prezenty są niemożliwe do przetworzenia tradycyjnymi metodami (fot. j@ys0n/flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / wab

Naukowcy stworzyli nową metodę recyklingu, która pozwala całkowicie przetworzyć nawet najbardziej kłopotliwe opakowania po prezentach - informuje serwis "EurekAlert".

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia na przeciętnego konsumenta przypada 120 gramów plastikowych opakowań, w większości niemożliwych do przetworzenia tradycyjnymi metodami. Zwykle lądują one na składowiskach odpadów albo są spalane. Problem dotyczy także codziennych domowych odpadów - udaje się powtórnie przetworzyć tylko około 12 proc. plastików.

Głównym problemem jest segregacja i czyszczenie odpadów, a także oddzielanie etykietek. W dodatku zdarzają się przedmioty wykonane z więcej niż jednego rodzaju tworzywa.

Proces opiera się na zjawisku pyrolizy (rozkładu w wysokiej temperaturze i bez dostępu tlenu) w specjalnym reaktorze ze złożem fluidalnym. Do reaktora można dosłownie wrzucać łopatą plastikowe odpady, które zostają przekształcone w użyteczne substancje, łatwe do dalszego przetworzenia.

DEON.PL POLECA

Są to między innymi woski, styren, kwas tereftalowy (z którego można wytwarzać włókna poliestrowe lub butelki PET), metakrylan metylu (surowiec do wytwarzania farb, lakierów i pleksiglasu,) sadza stosowana przy wytwarzaniu farb czy opon oraz węgiel aktywowany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Recykling kłopotliwych opakowań prezentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.