Research Excellence Awards dla dr. Błogowskiego

(fot. flickr.com/ by Michael Kappel)
PAP/ ad

Dr Wojciech Błogowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zwyciężył w piątej edycji konkursu Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards. Nagrodzono też wybitnych uczonych: prof. Grzegorza Wrochnę i prof. Romana Dąbrowskiego.

Laureat, pod opieką prof. Barbary Dołęgowskiej, bada mechanizmy biochemiczne odpowiedzialne za procesy uszkodzenia oraz regeneracji różnych tkanek i narządów w organizmie człowieka, zwłaszcza nerek.

"Chcemy się dowiedzieć dlaczego nerka u człowieka się nie regeneruje i czy istnieje okno, przez które lekarze mogą wejść z lekami, czy substancjami generowanymi w laboratoriach by móc tę tendencję zmienić" - powiedział dziennikarzom.

"Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna biorąc pod uwagę, jak wielu ludzi obecnie cierpi z powodu niewydolności nerek i jak koszmarnie choroba obniża ich jakość życia" - dodał.

DEON.PL POLECA

Dr Błogowski publikuje swoje prace w prestiżowych czasopismach polskich i międzynarodowych, wygłasza prezentacje w Polsce i na świecie. Jeszcze w trakcie zdobywania dyplomu wyróżnienia przyznała mu Polska Akademia Nauk i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2007 roku uzyskał tytuł najlepszego polskiego studenta medycyny "Primus Expert Lekarz" w ogólnopolskim konkursie na najlepszego studenta RP "Primus Inter Pares".

W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się również: mgr inż. Karina Kwapiszewska z Politechniki Warszawskiej oraz dr Szymon Godlewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybrano ich spośród 100 kandydatur wyróżniających się młodych naukowców do 30. roku życia zgłoszonych przez uczelnie i instytuty badawcze. Finalistów wybrało jury, w którym znaleźli się: prof. Bogusław Smólski, prof. Tomasz Borecki, prof. Robert Hołyst i prof. Tadeusz Tołłoczko.

Po raz pierwszy organizatorzy konkursu postanowili nagrodzić wybitnych polskich naukowców o międzynarodowej renomie.

Prof. Roman Dąbrowski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie otrzymał nagrodę SciVal Best Impact Award przeznaczoną dla badaczy z największą liczbą publikacji naukowych. Kierownik Zakładu Chemii na Wydziale Nowych Technologii jest najbardziej rozpoznawanym na świecie autorytetem w dziedzinie syntezy i charakteryzacji ciekłych kryształów. Przez wiele lat z jego patentów i prac korzystały laboratoria na całym świecie.

Nagrodę SciVal Best Connectivity Award - dla uczonego, który wykazał się efektywną współpracą z innymi naukowcami na poziomie międzynarodowym - przyznano dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Grzegorzowi Wrochnie. Uczony ma ogromny wkład we współpracę polskich grup badawczych z setkami ośrodków na świecie skupionych na badaniach cząstek elementarnych w CERN.

"Eksperymenty takie jak w CERN planuje się i przygotowuje przez nawet 20 lat, przez zespoły liczące dziś aż 2-3 tys. naukowców. Niewiele więc tu miejsca na przypadek. Moje ulubione miejsce pracy to przedsięwzięcia, które mają małe prawdopodobieństwo sukcesu, ale dużą wagę. Uczestnicząc w projektowaniu eksperymentu CMS w CERN skupiłem się na tym, żeby aparatura nie +przegapiła+ jakichś egzotycznych zjawisk, nawet takich, o jakich fizykom teoretykom się nie śniło" - powiedział prof. Wrochna.

Od pięciu czterech lat konkurs Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards organizuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" i wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. - wydawca dostępnej przez internet bazy danych, zawierającej streszczenia artykułów i bibliografię z kilkunastu tysięcy czasopism naukowych poświęconych różnym dziedzinom nauki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Research Excellence Awards dla dr. Błogowskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.