Samolot Facebooka będzie dostarczał internet?
Podczas czwartkowej konferencji w San Francisco w USA Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego, który z dużej wysokości ma dostarczać internet. Rozstaw skrzydeł maszyny ma być porównywalny do tego w Boeingu 767.
Projekt bezzałogowca Aquila zaprezentował na konferencji dla programistów f8 Mike Schroepfer, który odpowiada w firmie za rozwój technologiczny i naukowy. Facebook poinformował, że samolot ma baterie słoneczne na skrzydłach, a masa maszyny jest mniejsza od wagi małego samochodu. Samolot odbył już pierwszy lot w Wielkiej Brytanii.
"Pomysł polega na krążeniu na dużej wysokości wokół obszaru przez około miesiąc i emitowaniu sygnału dostępu do internetu" - powiedział Schroepfer, zapowiadając więcej informacji na temat maszyny w ciągu tego roku.
"Samoloty tego typu pomogą połączyć z siecią cały świat, ponieważ posłużą 10 proc. populacji, która żyje poza istniejącą infrastrukturą internetową" - podkreślił szef serwisu społecznościowego Mark Zuckerberg w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku.
Sygnał internetu ma być przekazywany z samolotów na Ziemię za pomocą laserów. Maszyny mają latać na wysokości 65-90 tys. stóp nad powierzchnią.
W zeszłym roku Facebook pozyskał pięcioosobowy zespół inżynierów z Wielkiej Brytanii, który opracował projekt najdłużej latającego samolotu bezzałogowego napędzanego energią słoneczną - Zephyr. Dalsze loty testowe nowej maszyny planowane są na lato.
Rozstaw skrzydeł w Boeingu 767 wynosi w zależności od wersji od ponad 47 metrów do prawie 53 metrów.
Skomentuj artykuł