Za kilka dni polskie satelity polecą w kosmos

Za kilka dni polskie satelity polecą w kosmos
fot. materiały prasowe

Już za kilka dni na orbicie Ziemi znajdą się dwa satelity, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. Odpowiada za nie wrocławska firma SatRevolution.

Dwa satelity STORK-4 i STORK-5 będą zbierały dane, które wykorzystywane są w rolnictwie precyzyjnym. Będzie to przydatne zwłaszcza dla rolników, którzy gospodarują dużymi obszarami, jak np. w USA. Informacje z satelitów będą pomagały ocenić stan upraw, poziomy nawodnienia gleby, a także walczyć z potencjalnymi chorobami, które dotykają upraw.

Polskie satelity podbijają kosmos

Satelity znajdą także zastosowanie w leśnictwie, będą monitorowały nielegalne wycinki i oceniały stan drzewostanu. Ponadto satelity będą badać teren pod przyszłe inwestycje energetyki słonecznej i oceniać, na ile nadają się pod instalację paneli fotowoltaicznych.

Polskie satelity wzbiją się w powietrze na pokładzie rakiety LauncherOne firmy Virgin Galactic. W styczniu tego roku rakiecie udało się dostarczyć testowy ładunek na niską orbitę okołoziemską. Start, w którym wezmą udział polskie urządzenia, będzie jej pierwszy komercyjnym lotem (w ładowni rakiety znajdą się również satelity wojskowe USA i Holandii).

LauncherOne to nietypowa rakieta. Nie startuje jak większość maszyn z powierzchni ziemi za pomocą własnych silników, ale podczepiona do specjalnie zmodyfikowanej wersji Boeinga 747 znanego pod nazwą "Cosmic Girl". Ten wynosi rakietę na wysokość kilkunastu kulometrów, po czym ta za pomocą własnych silników kontynuuje lot w kierunku orbity.

W planach 1500 satelitów na orbicie

Dwa polskie satelity to początek większej konstelacji maszyn, która planowana jest przez SatRevolution. Do 2026 roku firma planuje umieścić na orbicie 1500 satelitów obserwacyjnych, tworząc konstelację REC (Real-time Earth-observation Constellation). Jeśli się o uda, będzie największym na świecie operatorem satelitów EO (Earth Observation). Wkrótce planuje także budowę fabryki satelitów, która powstanie we Wrocławiu.

W grudniu tego roku planowany jest kolejny start polskich satelitów. Tym razem w kosmos wyniesie je rakieta Falcon9 firmy SpaceX.

Firma SatRevolituon działa od 2016 roku. Jej pierwszy satelitą był wystrzelony trzy lata temu "Światowid". Obecnie na orbicie przebywają dwie satelity, w których powstanie zaangażowane było SatRevolution: KRAKsat i AMICal Sat.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Za kilka dni polskie satelity polecą w kosmos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.