Ziewająca Skłodowska-Curie na plakacie

PAP / drr

Ogłoszono laureata konkursu na plakat tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Wygrał projekt przedstawiający ziewającą Marię Skłodowską-Curie. W 2011 r. obchodzimy Międzynarodowy Rok Chemii oraz Rok Marii Skłodowskiej-Curie.

W konkursie wzięło udział ponad 1100 prac. W związku z Marią Skłodowską-Curie, która była motywem przewodnim konkursu, prace napływały z całego świata.

Wygrał jednak gdańszczanin Adam Świerżewski. Jego projekt to czarno-białe zdjęcie noblistki, która ziewa przymykając oczy i podnosząc rękę do ust. W prawym dolnym rogu plakatu znajduje się informacja o Nocy Muzeów w Warszawie, która ma się odbyć 14 maja.

- W tej propozycji ujęło nas odbrązowienie wielkiej uczonej, która przez swoje ludzkie zachowanie, zwyczajny gest, stanie się jeszcze bliższa warszawiakom - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Bęc Zmiana, która przygotowała konkurs na zlecenie miasta stołecznego Warszawy.

Udział w konkursie mogli wziąć tylko studenci i absolwenci kierunków związanych z projektowaniem. Warunki, jakie musiały spełniać propozycje, to: oryginalność pracy, skuteczna forma komunikacji oraz związek z Marią Skłodowską-Curie. Pojawienie się w projekcie plakatu noblistki było podstawowym warunkiem, ponieważ ONZ ogłosiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Chemii, co organizatorzy Nocy Muzeów uznali za motyw przewodni tegorocznej imprezy.

Plakat pojawi się we wszystkich materiałach promocyjnych dotyczących Nocy Muzeów. - Ogromnych rozmiarów plakat zawiśnie na wschodniej fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, ponadto jego reprodukcje znajdą się w informatorze poświęconym Nocy Muzeów i w materiałach promocyjnych wydawanych przez miasto - powiedział we wtorek Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora biura promocji miasta.

W jury konkursu zasiadali m.in.: Katarzyna Ratajczyk - dyrektor biura promocji miasta oraz jej zastępca Andrzej Mańkowski, Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Bęc Zmiana i Grzegorz Piątek - kierownik artystyczny warszawskiej kandydatury do tytułu Europejska Stolica kultury 2016. Przyznano także II i III miejsce oraz wyróżnienia.

Do placówek, które uczestniczyły w poprzednich edycjach, dołączyły nowe m.in.: Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki, które jako jedyne nie proponuje tej nocy wolnego wstępu.

Nie tylko muzea biorą udział w tym wydarzeniu. Wśród 238 miejsc, do których będą mogli przychodzić zwiedzający, znalazły się m.in.: gabinet Prezydenta RP, gabinet prezydent Warszawy, Giełda Papierów Wartościowych, Instytut Pamięci Narodowej czy gmach Sejmu.

Oprócz zwiedzania placówek muzealnych chętni będą mogli wziąć udział w wielu imprezach towarzyszących. Na fasadzie budynku Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zostanie zrealizowany specjalny projekt artystyczny Video Foto Mapping. Będzie to animacja, dzięki której budynek przeobrazi się w laboratorium. Okolice tego muzeum będą centralnym punktem ósmej Nocy Muzeów. "Miasto organizuje dodatkowe atrakcje na odcinku między ulicą Długą i Świętojerską. Chcemy, żeby był to centralny punkt obchodów Nocy Muzeów" - zapowiada Mieńkowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ziewająca Skłodowska-Curie na plakacie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.