Niemówiący autysta obronił rozprawę doktorską. Zrobił to jako pierwszy w Polsce

Niemówiący autysta obronił rozprawę doktorską. Zrobił to jako pierwszy w Polsce
Fot. Fundacja SYNAPSIS / YouTube.com / Facebook.com
prawo.uwb.edu.pl / tk

Maciej Oksztulski z Uniwersytetu w Białymstoku to pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską. - To wydarzenie jest spełnieniem moich marzeń – przyznaje doktorant.

Maciej Oksztulski obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Tytuł jego pracy to: „Prawnomiędzynarodowe standardy prawa do nauki i ich praktyczna realizacja przez krajowe instytucje naukowe w odniesieniu do studentów ze spektrum autyzmu. Analiza porównawcza ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Stanów Zjednoczonych”.

DEON.PL POLECA- Przyznam, że na początku byłem sceptyczny i miałem wątpliwości, czy uda nam się sprawnie i skutecznie zorganizować procedurę doktorską Panu Maciejowi Oksztulskiemu. Uznałem jednak, że musimy spróbować. Niepełnosprawność nie może nikomu ograniczać szansy na rozwój – powiedział prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa UwB.

- Tak, to wydarzenie jest spełnieniem moich marzeń! Czy jestem dumny? Raczej dowartościowany, jako osoba ze spektrum autyzmu, której celem jest udzielanie wsparcia prawnego osobom ze spektrum autyzmu – twierdzi Maciej Oksztulski.

Rodzina towarzyszyła w obronie

Doktorantowi podczas obrony doktorskiej towarzyszyła jego rodzina. - Z tego co mi wiadomo, to rodzina, która uczestniczyła w wydarzeniu on-line jako goście, o wiele bardziej przeżywała moją obronę - dodaje Oksztulski.

Jak podaje UwB, „Maciej Oksztulski ma 30 lat. Kiedy miał cztery lata, zdiagnozowano go jako osobę autystyczną. Choć nie mówił, jego najbliżsi dostrzegli i postanowili rozwijać olbrzymi potencjał intelektualny Macieja. Jak mówią problemów było co nie miara, ale udało się je pokonać, dzięki wsparciu dobrych i mądrych ludzi”.

- Zdaję sobie sprawę, że jestem pierwszą osobą niemówiącą ze spektrum autyzmu w Polsce (sądzę, że i na świecie), dla której przygotowano alternatywne formy egzaminu maturalnego. Dzięki temu w 2010 roku otrzymałem świadectwo dojrzałości – zauważa doktorant.

Źródło: prawo.uwb.edu.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Korzystaj z wiedzy znakomitego lidera i odważ się na więcej

Strach przed podjęciem złych decyzji nie pozwala ci na dobre zmiany w pracy i w życiu osobistym?
Tempo codzienności zabija w tobie kreatywność?
...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemówiący autysta obronił rozprawę doktorską. Zrobił to jako pierwszy w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.