Niezwykłe znalezisko w podziemnym kościele. Naukowcy odkryli skamielinę, która ma związek z męką Chrystusa
Odkrycia dokonano w podziemnym kościele, stanowiącym część klasztoru Mor Yuhann, który został nazwany na cześć Jana z Efezu i znajduje się w zachodniej Turcji. Niezwykłe znalezisko to skamielina prehistorycznego organizmu, który pierwsi chrześcijanie łączyli z męką Jezusa Chrystusa.
Turcja coraz bardziej otwiera się na turystów, którzy przybywają do jej interioru, by podziwiać niezwykłe formy skalne i podziemne kościoły. Chociaż jednym z najchętniej wybieranych przez podróżnych regionów Turcji jest Kapadocja, unikatowe zabytki z czasów chrześcijańskich znajdują się również w innych miejscach kraju, m.in. w Eğil. To właśnie tam, w ruinach podziemnej świątyni, która już wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym, naukowcy odnaleźli ślady prehistorycznego organizmu, który pierwsi chrześcijanie łączyli z męką Jezusa Chrystusa. Nosi on nazwę dolar piaskowy.
Czym są dolary piaskowe?
Dolary piaskowe to płaskie, żyjące na dnie Oceanu Spokojnego jeżowce. Ich ciała pokrywają maleńkie kolce które pozwalają im poruszać się i zakopywać w piasku. Ale dlaczego mają one związek z męką Chrystusa? Wszystko za sprawą charakterystycznych otworów znajdujących się w ciałach tych stworzeń.
Dolar pisakowy. Fot. Sharon Mooney / Wikimedia Commons / CC BY 2.5
Jak informuje portal National Geographic, odnaleziona w podziemnym kościele w Eğil skamielina dolara piaskowego to efekt rozpoczętych ponad dwa lata temu wykopalisk. Skalna świątynia jest częścią klasztoru Mor Yuhann, który powstał prawdopodobnie 1600 lat temu. Jego nazwa odnosi się do św. Jana z Efezu.
Otwory w ciele dolara piaskowego symbolizują rany i wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa
- Znaleźliśmy skamieniałość stworzenia, które żyło na wybrzeżach Oceanu Spokojnego. W świecie chrześcijańskim była uznawana za przedmiot związany z wiarą w Chrystusa. Jego "skrzydła" z pięcioma gwiazdkami symbolizują narodziny, śmierć i wniebowstąpienie Chrystusa - mówi cytowany przez portal Arkeonews prof. Vecihi Özkaya, który koordynuje wykopaliska.
Ale otwory w ciele odnalezionej właśnie skamieliny symbolizują również rany Jezusa. Cztery otwory to rany po gwoździach, natomiast piąta, podłużna, to ślad po włóczni.
Kościół skalny, w którym dokonano niezwykłego odkrycia, został nazwany na cześć Yuhanny, znanego również jako Jan z Efezu i wkrótce zostanie udostępniony zwiedzającym. Do wejścia będzie prowadziła specjalna balustrada i schody.
Źródło: Antolian Archeology / National Geographic / pk
Skomentuj artykuł