Nowy Jork: Festiwal Chopin i Przyjaciele

PAP / ad

Wspomnienia o Janie Karskim, wystawa fotografii, dokument filmowy i hołd muzyczny dla legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego wypełniły sobotni wieczór w konsulacie RP w Nowym Jorku, kończący XII Festiwal Chopin i Przyjaciele.

Do zgromadzonej publiczności okolicznościowe listy skierowali laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel oraz prezes Towarzystwa Jana Karskiego, senator RP V kadencji, Kazimierz Pawełek.

Ocalały z holokaustu Wiesel przypomniał o okolicznościach swego spotkania z Karskim w 1981 roku twierdząc, że Polak przynosił zaszczyt tym, którzy walczyli o wolność. "Nie ma wątpliwości, że gdyby było więcej Janów Karskich, byłoby mniej ofiar holokaustu" - zapewniał Wiesel.

DEON.PL POLECA

Senator Pawełek nawiązywał do apeli polskiego emisariusza o ratowanie w czasie II wojny światowej poddanych eksterminacji Żydów i jego przekonaniu o potrzebie stworzenia państwa żydowskiego. Zwrócił uwagę także na daremne wysiłki Karskiego usiłującego przekonać mocarstwa zachodnie, aby nie oddały Polski Związkowi Sowieckiemu.

Konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka zapewniała w swym wystąpieniu, że pragnie przedstawić sylwetkę polskiego emisariusza szkołom w USA i na całym świecie. "Polska ma w Stanach Zjednoczonych takich bohaterów, jak Kościuszko, Pułaski i Paderewski. Chciałabym aby był też nim Karski" - dodała.

Twórcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele jest Marian Żak, prezes organizacji New York Dance & Arts Innovations.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy Jork: Festiwal Chopin i Przyjaciele
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.