O muzyce w teatrze i filmie na spotkaniu z Pawłem Mykietynem

O muzyce w teatrze i filmie na spotkaniu z Pawłem Mykietynem
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Spotkanie z kompozytorem Pawłem Mykietynem oraz prezentacje audiowizualne fragmentów spektakli Krzysztofa Warlikowskiego są w programie wtorkowego wieczoru "Muzyka i teatr" w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Paweł Mykietyn chętnie komponuje muzykę teatralną i filmową. Od 1996 r. współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim pisząc muzykę do jego spektakli. Warlikowski natomiast wyreżyserował w roku 2000 operę Mykietyna "Ignorant i szaleniec". W 2011 roku została wydana płyta "Mykietyn. Teatr" zawierająca utwory ze spektakli Warlikowskiego wybrane przez samego kompozytora.

W Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, twórczość Pawła Mykietyna oraz wybrane przez artystę utwory różne gatunkowo, jak klasyka czy pop, mają bardzo szerokie funkcje. Częstokroć piosenka zastępuje dialog, a koncert, np. zespołu Renate Jett w przedstawieniu "(A)pollonia") żyje swoim życiem. Muzyka wpływa na rytm spektaklu, zawiesza lub napędza tok zdarzeń oraz nabiera nowych znaczeń w świecie przedstawionym.

Muzyka Mykietyna, nieodzowny element spektaklu teatralnego buduje znaczenia, jest ironicznym komentarzem, dopełnieniem, ale także problemem, tematem. Paweł Mykietyn współuczestniczy w tworzeniu spektakli, improwizuje na próbach. Chętnie wykorzystuje dzieła wybitnych klasyków.

- Wrażliwość i doskonałe rozumienie teatru sprawiają, że jego muzyka przydaje spektaklom dramatycznego napięcia, a z kolei doświadczenie teatralne nasyca dramaturgią jego już pozateatralne kompozycje - powiedziała współpracująca z Instytutem Chopina Agata Kwiecińska, która wraz dramaturgiem Nowego Teatru Piotrem Gruszczyńskim poprowadzi spotkanie.

Paweł Mykietyn (ur. 1971) to współczesny kompozytor i klarnecista. Współpracował m.in. z Jackiem Kaspszykiem i Jerzym Maksymiukiem, komponował dla Ewy Pobłockiej, jak też na zamówienie wielu festiwali i instytucji, m.in. "Warszawskiej Jesieni", Polskiego Radia, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, a także dla wykonawców, w tym Elżbiety Chojnackiej, Jerzego Artysza, Andrzeja Bauera, Macieja Grzybowskiego.

W latach 1997- 2001 był kierownikiem muzycznym w Teatrze Studio w Warszawie, a od 2008 roku w Nowym Teatrze. Jest laureatem wielu nagród m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za muzykę do filmów "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej oraz "Essencial Killing" i "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Uhonorowany został Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O muzyce w teatrze i filmie na spotkaniu z Pawłem Mykietynem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.