Oswajanie Jerozolimy i Orient w Krakowie
Już tylko do 28 listopada 2010 roku będzie można zobaczyć dwie wystawy czasowe w Muzeum Etnograficznym w Krakowie: Oswajanie Jerozolimy. Fotografie 1857–1900 oraz Islam. Orientacja. Ornament.
Surowe, mocne, autentyczne – fotografie ze zbioru jerozolimskiego antykwariusza Abrahama Madeiskera tworzą nieoczywistą, wielogłosową opowieść, której autorami są Feliks Bonfils, Tancrède Dumas, Francis Firth, Frank Mason Good, James Robertson, C.&G. Zangaki i American Colony. Prezentowane na wystawie dziewiętnastowieczne fotografie Jerozolimy, głównie odbitki albuminowe, to nie tylko świadectwo rozwijającej się na przełomie wieków sztuki fotografii, ale przede wszystkim trwały ślad po mieście, które dziś, jakby ukryte, prezentuje zupełnie inne oblicze.
Pozornie odległy, odrealniony świat fotografii otwiera się przed widzem, zapraszając do nawiązania z Jerozolimą osobistej relacji.
Jerozolima istnieje naprawdę – jest kamiennym miastem zbudowanym na pustyni, którego burzliwa historia liczy około trzech tysięcy lat. Jednocześnie jest ona wyobrażonym bytem, funkcjonującym w ludzkich umysłach mitem, fantazmatem, symbolem. Każdy z nas ma własny obraz Jerozolimy, który na prezentowanej wystawie zostaje zderzony z wizją zaproponowaną przez dziewiętnastowiecznych fotografów. Ich zdjęcia zaskakują surowością, drapieżny autentyzm prowokuje, pozorna statyczność i pustka zdumiewa. Widać na nich Jerozolimę „podskórną”, na co dzień niedostrzegalną.
Każde ze zdjęć, jeśli pobyć z nim dłużej, odsłania kolejne warstwy, kryje niespodzianki, zachęcając do kontemplacji i wypełnienia go współczesną treścią, nowym życiem. Tkankę wystawy tworzy subiektywnie skomponowany zestaw fotografii zderzony z autorskim wyborem tekstów, będących tropem do nowych odczytań i refleksji. Ścieżka fotografii
i ścieżka tekstów biegną niezależnie, krzyżują się i rozmijają, tworząc napięcie i otwierając nowe pola interpretacyjne.
Tak pomyślana wystawa jest propozycją, by na nowo zobaczyć Jerozolimę – tę realną i tę wyobrażoną.
Do 28 listopada 2010 r.
MEK, ul. Krakowska 46, Kraków
Zwiedzanie wystawy „Islam. Orientacja. Ornament” jest jak lekcja czytania. A raczej lekcja matematyki. Każda jej część poświęcona jest jednej liczbie i przypisanej jej symbolice. Jeden – Bóg. Dwa – symetria. Trzy – trójkąt i związane z nimi funkcje ochronne... Każde ogniwo wystawy odkrywa przed widzem nowe treści. Spod siatki skomplikowanych wzorów wyłaniają się najprostsze figury i znaki. Figury odsłaniają swoje ukryte znaczenie. Liczby ukazują swój pierwotny sens.
Do 28 listopada 2010 r.
MEK, ul. Krakowska 46, Kraków
Skomentuj artykuł