Oto przeglądarka www dla najmłodszych

Oto przeglądarka www dla najmłodszych
(fot best.fdn.pl)
PAP / drr

Co czwarty przedszkolak codziennie korzysta z internetu, najczęściej nie towarzyszą mu w tym rodzice - wynika z badań internetu. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych użytkowników sieci Fundacji Dzieci Niczyje (FDN) przygotowała specjalną przeglądarkę BeSt.

Przeglądarkę zaprezentowano w czwartek na konferencji, poświęconej bezpieczeństwu przedszkolaków w internecie.

Badania PBI/Gemius z 2010 r. pokazują, że ponad dwie trzecie przedszkolaków regularnie korzysta z internetu. Średnio jednorazowo spędzają w nim 45 minut. Łukasz Wojtasik z FDN zwrócił uwagę, że co czwarty przedszkolak jest w sieci codziennie i najczęściej nie towarzyszą mu w tym rodzice.

Dlatego FDN przygotowała dwa projekty skierowane do najmłodszych internautów. Jednym z nich jest projekt edukacyjny Necio.pl, na który składają się m.in. serwis internetowy, w którym znaleźć można materiały multimedialne, gry, piosenki czy opowiadania. Te treści wprowadzają dziecko w świat komputerów i internetu oraz zapoznają je z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci.

Na projekt składają się również scenariusze zajęć edukacyjnych dla przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych. Materiały te są dostępne online (www.necio.pl).

DEON.PL POLECA

Wojtasik poinformował, że wszystkie przedszkola publiczne w stolicy już zostały wyposażone w pakiety edukacyjne i do końca roku szkolnego zrealizują zajęcia wśród blisko 26 tys. przedszkolaków.

FDN przygotowała również specjalną przeglądarkę bezpiecznych stron internetowych BeSt dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Jak powiedział Marcin Sołodki z FDN, program udostępnia kilkaset stron internetowych dla dzieci, które uzyskały specjalny certyfikat bezpieczeństwa. Przeglądarka blokuje dostęp do stron spoza katalogu.

Dodał, że strony trafiają do katalogu z rekomendacji m.in. dzieci, rodziców oraz administratorów. Podkreślił, że autorzy programu otwarci są na kolejne propozycje i będą sukcesywnie poszerzać katalog, który obecnie zawiera ok. 250 pozycji pogrupowanych tematycznie.

Sołodki zwrócił uwagę, że przeglądarka ma szereg dodatkowych funkcji, np. pozwala na ograniczenie korzystania z innych programów, nie zezwala na nieautoryzowane zamknięcie.

- Przeglądarka pozwala na skuteczna ochronę dziecka, kiedy korzysta ono z sieci. To coś innego niż filtr. Pamiętajmy, że nie wszystkie treści nieodpowiednie dla dzieci są niezgodne z prawem, nie wszystkie będą zablokowane przez oprogramowanie filtrujące - powiedział.

Przeglądarkę można pobrać bezpłatnie ze strony www.best.fdn.pl.

Obydwa projekty realizowane są w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oto przeglądarka www dla najmłodszych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.