Pastel Pabla Picassa na aukcji w Rzeszowie

Pastel Pabla Picassa na aukcji w Rzeszowie
(fot. Aukcja Dzieł Sztuki/ blizniemuswemu.pl)
PAP / ad

Pastel Pabla Picassa będzie można kupić w niedzielę w Rzeszowie w ramach aukcji "Bliźniemu swemu", organizowanej na potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Częściowy dochód ze sprzedaży dzieła Picassa zostanie też przeznaczony na ten cel.

Łącznie na aukcji wystawionych zostanie prawie 300 prac ofiarowanych przez 268 artystów, a całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz Fundacji "Bliźniemu swemu" działającej na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Fundacja otacza opieką m.in. ludzi ubogich, samotnych i starszych oraz pomaga wychowankom domów dziecka.

"W Polsce obraz Picassa nigdy nie pojawił się na aukcji charytatywnej. Jego obecny właściciel zgodził się przekazać 10 procent ze sprzedaży dzieła na potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta" - powiedział Jurkiewicz.

Licytacja obrazu Picassa odbywać się będzie w przerwie aukcji. Jego cena wywoławcza to 400 tys. zł. Udział w licytacji tego dzieła będzie możliwy także przez telefon, przez cały czas trwania aukcji pozostałych dzieł. Licytację będzie można "śledzić" w telewizji i radiu w tzw. "wejściach na żywo" odbywających się co godzinę.

Jeżeli obrazu Picassa nie uda się sprzedać podczas niedzielnej aukcji, zostanie wystawiony ponownie na licytacji w kwietniu, podczas otwarcia domu aukcyjnego w Rzeszowie.

Wśród artystów, których prace zostaną zlicytowane w niedzielę znalazła się m.in. Magdalena Abakanowicz, Gustaw Zemła, Rafał Olbiński oraz - nieżyjący już - Zdzisław Beksiński, Józef Szajna, Franciszek Starowieyski.

Zdaniem Jurkiewicza te prace "są cenne jak chleb, wspierają bowiem dzieło społeczne, dzięki któremu ludzie potrzebujący znajdują podporę i ostoję w życiu".

Prace, które będą licytowane, wcześniej można było oglądać na wystawach w warszawskiej Zachęcie, a także we Wrocławiu, Koszalinie, Katowicach i na końcu w Rzeszowie. Ekspozycjom oraz aukcji towarzyszy katalog.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pastel Pabla Picassa na aukcji w Rzeszowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.