Erupcja każdego z nich zachwiała stabilnością planety. Poznaj 5 słynnych superwulkanów
Chociaż na świecie znajduje się wiele superwulkanów, a nawet odkrywane są nowe, tylko niektóre z nich zapisały się w historii. Oto pięć najsłynniejszych superwulkanów.
Czym są superwulkany?
Superwulkany to obszary aktywności wulkanicznej, powstałe w wyniku eksplozji dużej komory magmowej, znajdującej się kilka kilometrów pod ziemią. Superwulkany mają najczęściej średnicę kilkudziesięciu kilometrów. Chociaż wybuchają stosunkowo rzadko, ich erupcje są znacznie silniejsze i bardziej eksplozywne od wybuchów zwykłych wulkanów.
Na świecie znajduje się wiele superwulkanów. Najczęściej są one pozostałościami po erupcjach sprzed wielu tysięcy lat. Do najbardziej znanych superwulkanów należą: kaldera Aira w Japonii, superwulkan Toba na Sumatrze, Pola Flegrejskie we Włoszech, a także znajdujące się w USA - kaldera Long Valley i system wulkaniczny Yellowstone.
1. Kaldera Aira w Japonii
Aira to podłużna kaldera znajdująca się w pobliżu japońskiej wyspy Kiusiu. Jej długość wynosi 23 kilometry a szerokość – 17 kilometrów. Jest pozostałością po erupcji wulkanicznej sprzed 22 tysięcy lat. Jej wybuch był tak silny, że wyrzucił w powietrze 110 kilometrów sześciennych popiołów i gazów wulkanicznych. Pośrodku kaldery Aira znajduje się czynny wulkan Sakurajima.
Kaldera Aira | fot. domena publiczna
2. Superwulkan Toba na Sumatrze
Toba to powulkaniczne jezioro o długości około 100 kilometrów. Jest ono pozostałością po olbrzymiej, katastrofalnej w skutkach erupcji, która wydarzyła się około 75 tysięcy lat temu. Według jednej z teorii wybuch superwulkanu Toba zapoczątkował tzw. „wąskie gardło w historii ewolucji człowieka”, w wyniku którego ludzkość prawie nie wymarła. Ocenia się, że po erupcji Toby nastąpiła trwająca dziesięć lat wulkaniczna zima.
fot. Kaldera Toba | fot. Depositphotos
3. Pola Flegrejskie we Włoszech
Pola Flegrejskie to superwulkan, który znajduje się w okolicach Neapolu, a jego średnica wynosi 13 kilometrów. Blisko kaldery Pól Flegrejskich znajdują się stożki wulkaniczne i kratery, będące pozostałościami wielu erupcji z przeszłości. Ostatni wielki wybuch superwulkanu nastąpił około 40 tys. lat temu.
Pola Flegrejskie | fot. Baku / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
4. Kaldera Long Valley
Rozległa kaldera wulkaniczna położona w Kalifornii. Jest ona pozostałością po potężnej erupcji sprzed około 760 tys. lat. Na terenie kaldery Long Valley położone jest miasto Mammoth Lakes, a blisko jej krawędzi wulkan Mammoth Mountain.
Kaldera Long Valley | fot. Domena publiczna
5. System wulkaniczny Yellowstone
Yellowstone to bez wątpienia najsłynniejszy i najbardziej aktywny superwulkan na świecie, który w przeszłości wybuchał przynajmniej trzy razy. Jego erupcja sprzed 640 tys. lat uznawana jest za jeden z najsilniejszych wybuchów wulkanów w dziejach naszej planety. Obecnie na terenie kaldery Yellowstone znajduje się Park Narodowy, który chroni dziką przyrodę i wulkaniczny krajobraz – fumarole, gorące źródła i gejzery. Zdania na temat kolejnej erupcji Yellowstone są podzielone, jednak wielu naukowców uważa, że może ona nastąpić w każdej chwili. Erupcja Yellowstone byłaby na tyle silna, że zachwiałaby stabilnością planety.
Park Narodowy Yellowstone | fot. Depositphotos
Skomentuj artykuł