Poznaj najmniejsze miasto świata. Choć ma tylko dwie ulice, tętni życiem

Poznaj najmniejsze miasto świata. Choć ma tylko dwie ulice, tętni życiem
Hum - najmniejsze miasto na świecie (fot. depositphots.com)
national-geographic.pl / dobrewiadomosci.net.pl / tk

Chorwackie miasteczko Hum leżące na półwyspie Istria jest uznawane za najmniejsze na świecie. Choć ma jedynie dwie ulice i mieszka w nim około 20-30 osób, tętni życiem i jest niezwykle urokliwe.

Najmniejsze miasto świata

Pierwsze wzmianki o Hum pochodzą już z 1102 roku, kiedy wówczas nosiło nazwę Hlm, a w dokumentach pisano nazywano go Cholm, co w języku polskim może oznaczać „grzbiet”, „wzgórze”, „pagórek”. Dzwonnicę oraz wieżę strażniczą zbudowano w 1552 roku. Mimo że do miejscowości zaczęli wprowadzać się strażnicy z rodzinami, Hum nigdy się nie rozwinęło.

Cała miejscowość składa się jedynie z trzech rzędów średniowiecznych kamienic i dwóch ulic. Nieprzypadkowo Hum zyskało renomę najmniejszego miasta na świecie, ponieważ jego długość wynosi zaledwie 100 metrów, a szerokość 30 metrów.

DEON.PL POLECA

Mieszkańcy Hum żyją głównie z rolnictwa oraz turystyki. Do tego miejsca licznie przybywają turyści, ze względu na jego urok i niepowtarzalność.

„Średniowieczne, kamienne uliczki, placyk czy klimatyczny kościół stanowią część bogatej historii tego miasta. Otoczone przez masywne stare mury, miasteczko często uważane jest za zabytek sam w sobie” – czytamy na national-geographic.pl.

Główną atrakcją Hum jest ścieżka - Aleja Glagoljaša, freski w romańskiej kaplicy św. Hieronima, kościół Wniebowzięcia NMP czy dzwonnica z 1552 roku.

Hum - widok na dzwonnicę i kościół Wniebowzięcia NMP (fot. depositphotos.com)Hum - widok na dzwonnicę i kościół Wniebowzięcia NMP (fot. depositphotos.com)

Źródło: national-geographic.pl / dobrewiadomosci.net.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Skomentuj artykuł

Poznaj najmniejsze miasto świata. Choć ma tylko dwie ulice, tętni życiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.