Ile jest miast w Polsce? Od stycznia będzie o piętnaście więcej

Ile jest miast w Polsce? Od stycznia będzie o piętnaście więcej
Status miasta w 2023 roku uzyska m.in Łopuszno. Źródło: Gmina Łopuszno / lopuszno.pl / Krzysztof Dobrowolski
PAP / mł

Po cztery w łódzkim i mazowieckim, po dwa w świętokrzyskim i małopolskim, po jednym w wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim. Od 1 stycznia w Polsce będzie piętnaście miast więcej. Ile jest obecnie miast w Polsce i kto decyduje o nadaniu statusu miasta? 

1 stycznia piętnaście miejscowości uzyska status miasta. To m.in. Bodzanów, Czarny Dunajec, Ujazd czy Miękinia. Liczba polskich miast zbliża się do tysiąca, a od nowego roku będzie ich łącznie 979. 

O nadaniu statusu miasta decyduje Rada Ministrów w rozporządzeniu przygotowanym wraz z uzasadnieniem przez MSWiA. Dokument "w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta" rząd przyjął pod koniec lipca. W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się uroczystość wręczenia aktów nadania praw miejskich.

Nowe miasta w województwie łódzkim

W woj. łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim i Ujazd w powiecie tomaszowskim. Uzasadniając nadanie nowej rangi przypomniano, że wszystkie te miejscowości miały już prawa miejskie do 1870 roku, mają rozwiniętą infrastrukturę a większość ich mieszkańców pracuje poza rolnictwem. W Dąbrowicach ponadto zachowały się dwa place targowe, zabytkowy ratusz i kościół z I połowy XIX wieku. W Rozprzy centrum stanowi zaś zabytkowy rynek wraz z otaczającymi go ulicami. W 2021 roku otwarto tam również Muzeum Ziemi Rozprzańskiej.

DEON.PL POLECA

Nowe miasta w mazowieckim

W woj. mazowieckim status miasta otrzymają: Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim. Te miejscowości miały prawa miejskie do 1869 roku i również cieszą się rozwiniętą infrastrukturą. W Latowiczu mieści się zabytkowy kościół wybudowany w latach 1899-1911. W Jastrzębiu jest kościół z początku XX wieku, a w nim malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z przełomu XVI i XVII wieku. W Jadowie znajduje się rynek, którego dominantą jest murowany kościół z lat 80. XIX wieku. Wśród atutów Bodzanowa wymieniono Jarmark Norbertański wzorowany na średniowiecznym jarmarku organizowanym w tej miejscowości od 1415 roku.

Dwa nowe miasta w województwie świętokrzyskim

W woj. świętokrzyskim na listę miast trafią położone w powiecie kieleckim Łopuszno i Piekoszów. W Łopusznie znajduje się zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku wzniesiony według projektu Władysława Marconiego oraz Wzgórze Trzech Krzyży. Działa tam też ośrodek sportowo-wypoczynkowy z boiskiem do piłki nożnej, kortem tenisowym i sceną koncertową. Od 41 lat odbywają się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie. W Piekoszowie przez bliskość do Kielc i skoncentrowanie zabudowy przy drogach krajowych praktycznie zanikła działalność rolnicza.

Jakie nowe miasta w małopolskim?

W woj. małopolskim status miasta uzyskają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. Prawa miejskie Książ Wielki prawdopodobnie uzyskał przed 1381 rokiem, a utracił je w 1869 roku. W centrum znajduje się zrewitalizowany rynek, a wśród zabytków są XIV-wieczne kościoły, pałac "Mirów" wybudowany w latach 1585-95, czy synagoga z 1846 roku. Czarny Dunajec od 1925 roku był gminą miejską, a prawa miejskie utracił na mocy ustawy z 1933 roku. Obecnie liczy blisko 3,8 tys. mieszkańców, a osią jego układu prowadzącą do podłużnego rynku jest ulica Piłsudskiego.

Ile jest miast w Polsce? Do tysiąca brakuje 21

W woj. dolnośląskim nowym miastem będzie Miękinia w powiecie średzkim. Miejscowość liczy ponad 2 tys. mieszkańców, którzy żyją głównie z działalności pozarolniczej. Miękinia jest dobrze skomunikowana dzięki drodze krajowej nr 94 oraz zachodniej obwodnicy aglomeracji wrocławskiej. Przebiega też przez nią linia kolejowa Wrocław - Drezno.

W woj. śląskim miastem zostaną Włodowice w powiecie zawierciańskim. W przeszłości Włodowice miały prawa miejskie, a utraciły je w 1870 roku. Centrum tej miejscowości stanowi zrewitalizowany rynek z wmurowaną płytą herbową, a jej atrakcją są ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669–81.

W woj. wielkopolskim nowy status zyska Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Centrum Miasteczka, które ponownie stanie się miastem, stanowi rynek (Plac Wolności) z ciągiem historycznej architektury. Miasteczko Krajeńskie posiadało prawa miejskie w XV wieku, jednak zniesiono je w 1973 roku.

W 2022 roku przybyło dziesięć miast - ich liczba wzrosła do 964. Teraz do tysiąca od Nowego Roku zabraknie ich 21 - w Polsce będzie 979 miast.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Skomentuj artykuł

Ile jest miast w Polsce? Od stycznia będzie o piętnaście więcej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.