Polacy na 15. edycji Paris Photo 2011
W 15. edycji największych światowych targów fotografii bierze udział 117 galerii z 23 krajów. W paryskim Grand Palais prezentowane są także dokonania Polaków, m.in. Zofii Rydet, Zbigniewa Dłubaka czy Katarzyny Mirczak.
Paris Photo to niemal pełna panorama światowej fotografii. W tym roku łącznie można zobaczyć prace blisko tysiąca artystów.
- Świat się zmienia, zmienia się też fotografia. Paris Photo przedstawia rozmaite aspekty tych zmian i ich wszelkie odniesienia. Przez cztery dni odbywają się spotkania z artystami prezentującymi swoje prace na targach, organizujemy też okrągły stół - dyskusję z artystami, kuratorami i kolekcjonerami, pokazy. Głównymi zagadnieniami podczas tych dyskusji są: geografia, technologia, społeczeństwo, media oraz ciało jako temat fotografii - opowiada Chantal Pontbriand, współorganizatorka Paris Photo.
Podczas tegorocznych targów honorowe miejsce zajmuje fotografia afrykańska. W latach ubiegłych gośćmi specjalnymi byli artyści z takich krajów, jak Holandia, Niemcy, Meksyk, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Japonia.
- Obecnie gościmy artystów z Afryki od Bamako po Cape Town, chcemy pokazać wielką siłę kreacyjną dawnej i współczesnej fotografii afrykańskiej. Ta prezentacja niewątpliwie tchnie nową energię w całe Paris Photo - deklarują organizatorzy.
Aby uczcić artystów afrykańskich na dachu słynnego paryskiego dworca Gare du Nord eksponowane są (od 28 października do 26 listopada 2011) wielkoformatowe prace pięciu fotografów: Malicka Sidibe, Mikhaela Subotzky'ego, Patricka Waterhouse'a, Seydou Keita, Jamesa Barnora i Nontsikelelo Veleko.
Ponadto, zgodnie z tradycją, podczas Paris Photo trzy wybrane światowe muzea i galerie zajmujące się fotografią, prezentują swoje ostatnie najwartościowsze nabytki. W tym roku są to: Międzynarodowe Centrum Fotografii z Nowego Jorku, Tate Modern z Londynu i Musée de l'Elysée z Lozanny.
W Paris Photo 2011 uczestniczą także Polacy. Warszawska Galeria Asymetria przygotowała z tej okazji specjalny pokaz: - Nasza wystawa zatytułowana "Pismo fotografii: halucynacje, obsesje i inne fantazje" prezentuje prace Zofii Rydet, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego, Marka Piaseckiego, Wojciecha Plewińskiego i Tomka Sikory - mówi Rafał Lewandowski z Asymetrii.
Swój projekt fotograficzny zatytułowany "Znaki specjalne" pokazuje w Paryżu również Katarzyna Mirczak. Jej zdjęcia dokumentują kolekcję tatuaży, którą zgromadziła Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kolekcja składa się z 60 obiektów zachowanych w formalinie według procesu opracowanego przez jednego z ekspertów zatrudnionych w Zakładzie Medycyny Sądowej na przełomie XIX i XX wieku. Najstarszy tatuaż pochodzi z 1872 roku. Tatuaże te były pobierane od zmarłych, na których przeprowadzono autopsję, najczęściej od więźniów z pobliskiego zakładu karnego przy ul. Montelupich, samobójców lub osób nieznanych.
Targi Paris Photo 2011 trwają od 9 do 13 listopada 2011. Pierwszy dzień jest jednak przeznaczony wyłącznie dla osób z branży. Publiczność może oglądać wszystkie wystawy i pokazy od 10 do 13 listopada.
Skomentuj artykuł