Polacy na 15. edycji Paris Photo 2011

Polacy na 15. edycji Paris Photo 2011
Katarzyna Mirczak, fotografia z cyklu "Znaki specjalne" 2010 - jeden z tatuaży z kolekcji Collegium Medicum UJ, fot. dzięki uprzejmości artystki.
culture.pl / slo

W 15. edycji największych światowych targów fotografii bierze udział 117 galerii z 23 krajów. W paryskim Grand Palais prezentowane są także dokonania Polaków, m.in. Zofii Rydet, Zbigniewa Dłubaka czy Katarzyny Mirczak.

Paris Photo to niemal pełna panorama światowej fotografii. W tym roku łącznie można zobaczyć prace blisko tysiąca artystów.

- Świat się zmienia, zmienia się też fotografia. Paris Photo przedstawia rozmaite aspekty tych zmian i ich wszelkie odniesienia. Przez cztery dni odbywają się spotkania z artystami prezentującymi swoje prace na targach, organizujemy też okrągły stół - dyskusję z artystami, kuratorami i kolekcjonerami, pokazy. Głównymi zagadnieniami podczas tych dyskusji są: geografia, technologia, społeczeństwo, media oraz ciało jako temat fotografii - opowiada Chantal Pontbriand, współorganizatorka Paris Photo.

Podczas tegorocznych targów honorowe miejsce zajmuje fotografia afrykańska. W latach ubiegłych gośćmi specjalnymi byli artyści z takich krajów, jak Holandia, Niemcy, Meksyk, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Japonia.

- Obecnie gościmy artystów z Afryki od Bamako po Cape Town, chcemy pokazać wielką siłę kreacyjną dawnej i współczesnej fotografii afrykańskiej. Ta prezentacja niewątpliwie tchnie nową energię w całe Paris Photo - deklarują organizatorzy.

DEON.PL POLECA

Aby uczcić artystów afrykańskich na dachu słynnego paryskiego dworca Gare du Nord eksponowane są (od 28 października do 26 listopada 2011) wielkoformatowe prace pięciu fotografów: Malicka Sidibe, Mikhaela Subotzky'ego, Patricka Waterhouse'a, Seydou Keita, Jamesa Barnora i Nontsikelelo Veleko.

Ponadto, zgodnie z tradycją, podczas Paris Photo trzy wybrane światowe muzea i galerie zajmujące się fotografią, prezentują swoje ostatnie najwartościowsze nabytki. W tym roku są to: Międzynarodowe Centrum Fotografii z Nowego Jorku, Tate Modern z Londynu i Musée de l'Elysée z Lozanny.

W Paris Photo 2011 uczestniczą także Polacy. Warszawska Galeria Asymetria przygotowała z tej okazji specjalny pokaz: - Nasza wystawa zatytułowana "Pismo fotografii: halucynacje, obsesje i inne fantazje" prezentuje prace Zofii Rydet, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego, Marka Piaseckiego, Wojciecha Plewińskiego i Tomka Sikory - mówi Rafał Lewandowski z Asymetrii.

Swój projekt fotograficzny zatytułowany "Znaki specjalne" pokazuje w Paryżu również Katarzyna Mirczak. Jej zdjęcia dokumentują kolekcję tatuaży, którą zgromadziła Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kolekcja składa się z 60 obiektów zachowanych w formalinie według procesu opracowanego przez jednego z ekspertów zatrudnionych w Zakładzie Medycyny Sądowej na przełomie XIX i XX wieku. Najstarszy tatuaż pochodzi z 1872 roku. Tatuaże te były pobierane od zmarłych, na których przeprowadzono autopsję, najczęściej od więźniów z pobliskiego zakładu karnego przy ul. Montelupich, samobójców lub osób nieznanych.

Targi Paris Photo 2011 trwają od 9 do 13 listopada 2011. Pierwszy dzień jest jednak przeznaczony wyłącznie dla osób z branży. Publiczność może oglądać wszystkie wystawy i pokazy od 10 do 13 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy na 15. edycji Paris Photo 2011
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.