Pomoc w "odpominaniu" Warmii

Pomoc w "odpominaniu" Warmii
(fot. flickr.com/ by Wild Rose Dogs)
PAP / ad

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie wydała zbiór baśni, podań i legend warmińskich. To pierwsze tego typu wydawnictwo od lat, ma pomóc w odnajdowaniu wspólnoty mieszkańców, których korzenie sięgają wielu krain.

Teksty do "Antologii warmińskiej" wybrała i opracowała dr Teresa Brzeska-Smerek, która przez wiele lat na olsztyńskim uniwersytecie wykładała literaturę dla dzieci i młodzieży. "Mimo, że od lat znałam teksty lokalnych baśni, bajek i legend doskonale wybór wcale nie był prosty i to z kilku powodów" - przyznała w rozmowie z PAP Brzeska - Smerek. Wertując jeden tekst wydany w różnych wydawnictwach, czy opracowany przez innych autorów autorka antologii odkrywała, że de facto w każdym opracowaniu był on inny.

"Problemem było także ustalenie tego, czy dany tekst dotyczy Warmii, czy może Mazur. Granice obu krain wcale nie są łatwe do ustalenia" - przyznała autorka wyboru, która ostatecznie zdecydowała się na zamieszczenie w zbiorze zarówno tekstów opracowanych literacko, jak i "surowych" ludowych wersji. W zbiorku znalazły się dwa teksty "ulokowane" na Mazurach tj. "O źródłach Łyny" (to ze względu na to, że biorąca swój początek pod mazurską Nidzicą rzeka Łyna jest największą i najważniejszą rzeką Warmii) oraz "O Świętej Lipce" (do tego leżącego na granicy krain sanktuarium Warmiacy pielgrzymowali).

"Zresztą, gdy się prześledzi teksty obu krain widać w nich wiele wspólnych elementów, np. postaci demonologiczne np. kłobuk zwany koboldem, czy chobołdem, czy wspólne motywy baśniowe np. zatopione, czy zapadłe w ziemię zamki i klasztory" - zauważa Brzeska-Smerek.

Pozostałych kilkanaście tekstów w "Antologii..." opowiadają m.in. o zaklętym zamku w olsztyńskim lesie, srebrnej górze w Gietrzwałdzie, czy zamku w Lidzbarku. Autorami tekstów są m.in. Maria Zientara - Malewska, Irena Kwintowa, Augustyn Streffen, czy Maryna Okręcka-Bromkowa.

DEON.PL POLECA

Dyrektor olsztyńskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Pol-Czajkowska powiedziała, że wydanie "Antologii warmińskiej" ma służyć integracji ludzi mieszkających dziś na Warmii, których korzenie sięgają wielu krain.

"W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania regionalizmem, odżywa zainteresowanie Warmią i warmińskością, mamy nadzieję, że antologia odpowie na to społeczne zapotrzebowanie" - uważa Pol-Czajkowska.

Brzeska-Smerek we wstępie do "Antologii..." przywołała słowa prof. Huberta Orłowskiego, że opowieści regionalne przywołują Warmię do powszechnej świadomości, czyli ją "odpominają".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomoc w "odpominaniu" Warmii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.