Dzień Motyli 2021. Zobacz galerię

Dzień Motyli 2021. Zobacz galerię
fot. Jakub Kołacz SJ

W niedzielę 14 marca przypada doroczny Dzień Motyli. Nie jest to jeszcze czas, w którym można podziwiać te piękne owady w ich pełnej krasie, dlatego proponujemy obejrzenie naszej galerii zdjęć.

Motyle – zaraz po chrząszczach – stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów, jakie żyją na świecie. Choć trudno jest podać dokładne liczby, szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące. Spotkać je można na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.

fot. Jakub Kołacz SJ
1
Na przestrzeni kilku ostatnich stuleci wprowadzono wiele kryteriów podziału motyli – systematyka ta jest bardzo złożona i często niejednorodna. Dla postronnych obserwatorów pożyteczny może być podział (jaki często stosowany jest także w różnego rodzaju atlasach) na motyle dzienne oraz ćmy, czyli motyle nocne. Czasami też stosuje się rozróżnienie ze względu na wielkość owadów.
fot. Jakub Kołacz SJ
2
Motyle są zwiastunami nadchodzącej wiosny, choć pierwsze, jakie widzimy, nie są jeszcze kolorowe – jako pierwsze budzą się ćmy. Wiele gatunków zimuje w postaci poczwarki i te pojawiają się dopiero wtedy, gdy wiosna zagości na dobre. Natomiast te motyle, które widzimy wczesną wiosną, zimują już jako postać dorosła.
fot. Jakub Kołacz SJ
3
Obecnie na obszarze Polski stwierdzono występowanie ponad 3100 gatunków motyli, należących do 73 rodzin, z czego 164 gatunki to motyle dzienne. Są to owady zmiennocieplne, które aby normalnie funkcjonować, muszą osiągnąć odpowiednią temperaturę ciała. W tym calu jako swoistych paneli słonecznych, wykorzystują skrzydła – kiedy spoczywają nieruchomo z rozłożonymi skrzydełkami, regulują temperaturę ciała.
fot. Jakub Kołacz SJ
4
Największe motyle na świecie żyją na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Nie wszystkie swym wyglądem odpowiadają temu, co w powszechnej świadomości uchodzi za motyla. Istnieją gatunki, które wyglądem przypominają raczej osy albo takie, jak występujący u nas fruczak gołąbek, nazywany polskim kolibrem. Istnieją także gatunki, których samice pozbawione są skrzydeł.
fot. Jakub Kołacz SJ
5
Nie bez znaczenia jest kształt skrzydeł motyli. Na przykład te odbywające dalekie loty mają skrzydła długie, wąskie i ostro zakończone. Natomiast szerokie i wyraźnie zaokrąglone skrzydła pozwalają na dokonywanie w locie szybkich zwrotów.
fot. Jakub Kołacz SJ
6
Niewielka masa ciała w stosunku do wielkości skrzydeł pozwala motylom na zmniejszenie częstotliwości uderzeń skrzydłami podczas lotu – np. duże motyle dzienne wykonują ok. 300 uderzeń na minutę. Motyle nocne, których tułowie są bardziej masywne, a skrzydła mają mniejszą powierzchnię, muszą wykonać tych uderzeń znacznie więcej. Prędkość, z jaką poruszają się najszybsze motyle, może sięgać nawet do 55 kilometrów na godzinę.
fot. Jakub Kołacz SJ
7
Motyle w postaci dorosłej żyją w zależności od gatunku od kilku dni, a nawet godzin, do kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach do kilku lat. Jeśli jednak do tego doliczyć cały cykl życiowy, także okres bycia gąsienicą, poczwarką, to może być on znacznie dłuższy. Rekordzistami długowieczności są pewne gatunki zamieszkujące niektóre obszary Ameryki Północnej.
fot. Jakub Kołacz SJ
8
Motyle, jako symbol, weszły na stałe do licznych określeń języka polskiego. Motyl jest symbolem kruchości i wrażliwości. Pływamy „motylkiem”, naśladując ruchy skrzydeł. Zakochani wiedzą, co to są „motyle w brzuchu”. „Motylić się” dawniej oznaczało prowadzić życie lekkomyślne, a także być niestałym w uczuciach. Czasami „motylkiem” określa się też osobę zmagającą się z anoreksją. W symbolice chrześcijańskiej ćma często oznacza śmierć lub uwolnioną od ciała ludzką duszę, natomiast motyl bywa utożsamiany z symbolem przemijania.
;

Dyrektor Wydawnictwa WAM i DEON.pl. W latach 2014-2020 przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Autor kilku przekładów i książek, m.in. "Po kostki w wodzie. Siedem katechez o wierze uczniów Jezusa" (dostępnej także jako audiobook).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jakub Kołacz SJ
Słownik języka i kultury jezuitów polskich jest dziełem niezwykłym, pierwszym tego rodzaju na świecie. Opisując zjawisko języka wewnątrz zakonnego, odkrywa dla świata kulturę i duchowość jezuitów, stając się pożytecznym źródłem informacji dla wszystkich pragnących zrozumieć...

Skomentuj artykuł

Dzień Motyli 2021. Zobacz galerię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.