Język polski po bożemu - odc. 2. Wielkanoc, święconka, rezurekcja

Język polski po bożemu - odc. 2. Wielkanoc, święconka, rezurekcja
Fot. Sonyachny/depositphotos.com
ZnamPolski.pl

Jak poprawnie napisać słowa "święconka", "rezurekcja" czy "alleluja". Dużą czy małą literą? A czy "Święta Wielkanocne" to jedyna poprawna forma? Jaki problem mamy z pisownią i z wymową słowa "triduum"? W drugim odcinku poradnika "Język polski po bożemu" autorzy "Słownika błędów językowych" wyjaśniają, jak uporać się ze słownictwem związanym z obchodami Wielkanocy.

Zapraszamy na drugą odsłonę naszego cyklu, w którym przejrzyście i przystępnie (bez zbędnej teorii i terminologii) przedstawimy dość częste błędy językowe. Głównie te, które dotyczą tematyki religijnej, w tym kościelnej. Oczywiście towarzyszą im formy poprawne  – takie „po bożemu” – i zwięzłe wyjaśnienia.

DEON.PL POLECA
Niektóre z tych praktycznych i możliwie normatywnych porad pochodzą z nowego  „Słownika błędów językowych” (patrz: www.znampolski.pl) i bazują na jego koncepcji. Ale w tym cyklu znajdą się też językowe ciekawostki, dowcipy i zagadki. Zapraszamy do pożytecznej lektury i na kolejne odcinki!

Wielki Czwartek + Wielki Piątek + Wielka Sobota = …

Oprac. graf. ZnamPolski.plOprac. graf. ZnamPolski.plPoprawna pisownia tego wyrażenia wymaga nie tylko dwóch dużych liter, lecz także dwóch -u-. W wymowie też nie może ich zabraknąć, choć wyraźne wymawianie oddzielnych [uu] jest trudne i zbędne, a właściwie – błędne. Wystarczy jedno dłuższe [u]. Akcent zaś powinien padać na [i].

Wielkanoc. Wielka i... zrośnięta

Oprac. graf. ZnamPolski.plOprac. graf. ZnamPolski.pl

Słowo Wielkanoc to tzw. zrost. W jego odmianie panuje spora dowolność. Możemy bowiem odmieniać całość jako jeden wyraz albo oba jego zrośnięte człony, np. z okazji Wielkanocy lub Wielkiejnocy, zastanawiam się nad Wielkanocą lub (rzadziej) nad Wielkąnocą. Wybór mamy też w składni. Można bowiem robić coś na Wielkanoc albo (rzadziej) w Wielkanoc.

3 x tak!

Oprac. graf. ZnamPolski.plOprac. graf. ZnamPolski.plJak widać – duża dowolność! W pisowni i odmianie. Dotyczy to również słowa: święta / Święta. Tylko w pierwszym wyrażeniu należy je pisać dużą literą, bo w całości jest to zwyczajowa, nierozerwalna nazwa (nie mówimy przecież: wesołych Wielkanocnych). W dwóch pozostałych wyrażeniach zasadniczo piszemy: święta, ponieważ słowo to nie jest ich koniecznym, integralnym elementem (możemy wszak powiedzieć: wesołej Wielkiejnocy lub Wielkanocy). Ale i tu dopuszczalne jest użycie dużej litery. Życzymy Wam zatem radosnych Świąt Wielkiejnocy!

Święcone nie tuczy!

Nie wszystkie elementy – nabożeństwa, zwyczaje itp. – nawet tak ważnych świąt trzeba pisać dużą literą (nie: z dużej litery).

Oprac. graf. ZnamPolski.plOprac. graf. ZnamPolski.plPotraktowanie Rezurekcji dużą literą ze względu na chęć wyrażenia szczególnych uczuć religijnych (w odpowiednim kontekście) nie byłoby jednak grzechem ciężkim. Zawsze „małoliterowe” powinny być natomiast wyrażenia: tradycje wielkanocne, pisanki wielkanocne, zajączek wielkanocny, baranek wielkanocny (jako figurka) itp. Ale oczywiście… Wyspa Wielkanocna.

No to świętujmy! – Radosnego alleluja!  Tak, alleluja też małą literą. [MZ]

Dużo więcej porad w nowym i pomysłowym „Słowniku błędów językowych” – dostępnym przez stronę www.ZnamPolski.pl jako książka i e-book (pdf). Znajdziesz nas także na www.facebook.com/znampolskipl/.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Język polski po bożemu - odc. 2. Wielkanoc, święconka, rezurekcja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.