Pisz "po bożemu". Jak to napisać: niedziela palmowa czy Niedziela Palmowa?

Pisz "po bożemu". Jak to napisać: niedziela palmowa czy Niedziela Palmowa?
Procesja Niedzieli Palmowej (fot. Pawel Horosiewicz/depositphotos.com)
ZnamPolski.pl

Wkraczamy w okres Wielkiego Tygodnia. Niektórzy z nas mają problem, jak te dni zapisywać. O ile Wielkanoc jest słowem, z którego pisownią sobie w większości radzimy, to dużej częściej z nas zdarza się, że zastanawiamy się, czy poprawny zapis to Niedziela Palmowa czy też niedziela palmowa. Dzięki autorom nowego "Słownika błędów językowych" przygotowaliśmy cykl porad "Język polski po bożemu", w którym znajdą się przystępnie podane wskazówki, jak sobie radzić z pułapkami ukrytymi w polszczyźnie.

Tytuł nowego cyklu zapowiada jego treść i formę. Będzie o języku, zwięźle i głównie na tematy religijne, w tym kościelne. Przejrzyście, lekko i przystępnie (bez zbędnej teorii i terminologii) przedstawimy dość częste błędy językowe, oczywiście zestawiając je z formami poprawnymi – takimi „po bożemu” – i wyjaśniając, co trzeba.

DEON.PL POLECA
Będzie zatem praktycznie, konkretnie i normatywnie – na ile pozwala na to natura zmiennego i różnorodnego języka oraz mechanizm funkcjonowania norm. Niektóre porady pochodzą z nowego „SŁOWNIKA BŁĘDÓW JĘZYKOWYCH” (patrz: www.znampolski.pl) i bazują na jego pomysłowej koncepcji. Ale żeby nie było monotonnie, w tym cyklu nie zabraknie też ciekawostek, dowcipów czy zagadek. Czas na pierwszy odcinek. Zapraszamy!

40 dni. Jaki okres, taka litera!

40 dni. Tyle trwa ten okres w każdym roku – niezależnie od tego, kiedy się zaczyna. Tegoroczny pomału się kończy, więc coś na… dobry koniec:

Zasada ortograficzna pozostawia tu możliwość wyboru pisowni małymi lub dużymi literami – byle nie „2 w 1” (wielki Post lub wielki Post). Podobnie jest z adwentem / Adwentem – ze względu na szczególne znaczenie tych dwóch okresów liturgicznych.

Takiej swobody nie ma natomiast z Wielkim Kanionem, Wielkim Murem Chińskim, Wielkim Wozem, Wielkim Szlemem itp.

Ta (najbliższa) niedziela. Ostatnia niedziela Wielkiego Postu

Ta niedziela zaczyna wyjątkowy tydzień, o którym za chwilę. Teraz skupmy się na niej – ostatniej niedzieli Wielkiego Postu.

To jeden ze „świątecznych” wyjątków od zasady, że nazwy dni tygodnia piszemy małą literą (inaczej niż w języku angielskim czy niemieckim).

Dowcip językowy
Kolega pyta podsądnego wychodzącego z sali rozpraw: Ile ci dali? ## – Trzy niedziele. – To mało! – Ale Palmowe…

Jak pisać Wielki Tydzień? Wielki, więc wielka

Niezależnie od tego, jak obchodzimy wydarzenia związane z tym okresem, reguła ortograficzna wyróżnia go wielkimi literami. Bezwyjątkowo! I łatwo to zapamiętać, kojarząc te wielkości.

Zapraszamy na kolejne odcinki językowych „pobożności”. [MZ]

Dużo więcej porad w nowym i pomysłowym „Słowniku błędów językowych” – dostępnym przez stronę www.ZnamPolski.pl jako książka i e-book (pdf). Znajdziesz nas także na www.facebook.com/znampolskipl/.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

"Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej"...

Skomentuj artykuł

Pisz "po bożemu". Jak to napisać: niedziela palmowa czy Niedziela Palmowa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.