Słodkie odliczanie do Wielkiego Postu czyli przepis na faworki idealne
Ostatki, czyli ostatnia prosta przed Wielkim Postem. Wory pokutne uprasowane? Zdrapka Wielkopostna przyczepiona do lodówki? Zresztą nieważne, i tak zamiast udzielać złotych rad, jak przygotować się do postu, wolimy podzielić się z tobą przepisem na najlepsze faworki.
Śmiało, częstuj się!
Najpierw masa, potem rzeźba... tak to szło? My, twórcy Zdrapki Wielkopostnej, w każdym razie wyznajemy zasadę, że trzeba doładować akumulatory przed duchowym wysiłkiem. Porządna dawka cukru pomoże ci wejść w Wielki Post z energią. Ale niech cię nie zmylą puchate i słodkie faworki – to nie jest zapowiedź leniuchowania na kanapie. Za chwilę rozpoczynamy ekstremalne 40-dniowe wyzwanie dla prawdziwych twardzieli (tak, o tobie mowa)!
Wyzwanie: 40 dni błogosławieństw
Zanim zakrztusisz się cukrem pudrem, uspokajamy: samobiczowania nie będzie. Interwałów zresztą też. Co najwyżej krótki detoks od Internetu, ale chyba dasz radę? Naprawdę warto, bo w tym roku śmiałkowie odkrywający Zdrapkę Wielkopostną dokonają imponujących rzeczy: będą wprowadzać pokój do swoich serc i do swojego otoczenia. Będą przyjmować błogosławieństwo i dzielić się nim z innymi. Będą z radością zapraszać do swojego życia Księcia Pokoju. Ambitnie, prawda?
W Wielki Post z optymizmem
"Pokój Mój daję wam" - tę obietnicę uczyniliśmy hasłem przewodnim tegorocznej Zdrapki. Dlaczego? Bo świat bardzo potrzebuje pokoju. A my jako chrześcijanie jesteśmy posłani, by nieść światu Chrystusowy pokój. Uśmiechem, życzliwością, miłym słowem czy… talerzem faworków. Zatem chociaż Wielki Post to okres pokuty, refleksji i wstrzemięźliwości, zapraszamy cię do przeżycia go z nadzieją w sercu. Czyń dobro, módl się i kochaj. A w ostatnie dni karnawału… jedz słodkie pyszności!
Więc jak? Wchodzisz w to? Łap przepis od Moniki Małkowskiej Słodkiej Pani (SlodkaPani.pl):
Ciasto na faworki:
300 g mąki pszennej
4 żółtka
250 g kwaśnej śmietany 18%
łyżka spirytusu
łyżeczka cukru
szczypta soli
ok 500 ml oleju do smażenia lub smalec
cukier puder do oprószenia faworków
Przepis na faworki:
Mąkę, sól i cukier wsyp do jednej miski. Następnie dodaj żółtka, śmietanę i spirytus. Połącz wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy, wyrób ręką. Następnie wyłóż na stolnicę i uderzaj wałkiem, żeby dobrze je napowietrzyć, by w trakcie smażenia pokryły się pęcherzykami powietrza. Następnie rozwałkuj ciasto bardzo cienko i wykrój paski ok 2,5 x 8 cm. W środku każdego paska zrób nacięcie. Jedną część ciasta złap i wywiń przez środek. W garnku z grubym dnem rozgrzej tłuszcz. Faworki smażymy na gorącym oleju do uzyskania rumianego koloru – gdy tłuszcz jest dobrze nagrzany, to smażymy po ok. 35 sekund każdą stronę. Rumiane wyjmujemy na ręcznik papierowy. Gotowe posypujemy cukrem pudrem. Idealne faworki są cieniutkie i pokryte pęcherzykami powietrza. Powinny być kruche i rozpływające się w ustach. Smacznego!
A już w Środę Popielcową zaczynamy nasze 40-dniowe wyzwanie - pamiętaj o zdrapaniu pierwszego pola na Zdrapce Wielkopostnej. Odkrywaj z nami moc błogosławieństwa! Bądź posłańcem Chrystusowego pokoju!
Przepis autorstwa Moniki Małkowskiej (SlodkaPani.pl)
Skomentuj artykuł