Szczecin: Festiwal "Spoiwa Kultury"

PAP / im

Koncert grupy Tartit z Mali, spektakl Teatru Akhe czy akcje miejskie Teatru Krepsko - to niektóre z wydarzeń trwającego w Szczecinie festiwalu "Spoiwa Kultury". Łącznie odbędzie się na nim około 30 wydarzeń w wykonaniu artystów z 10 krajów Europy, Afryki i Azji.

Festiwal odbywa się po raz trzynasty. Tegoroczna edycja stawia pytania o relacje między przestrzeniami miejskimi i rytmem życia mieszkańców a sztuką, która usiłuje wytrącić z nawyków i przyzwyczajeń.

W piątek późnym wieczorem spektakl przedstawi rosyjski Teatr Akhe, łączący happening, sztuki plastyczne, wideoart i fotografię. Często nazywany jest "rosyjskim teatrem inżynieryjnym" lub "teatrem optycznym". Sami określają siebie jako "operatorów przestrzeni scenicznej" - główną rolę w przedstawieniach odgrywa precyzyjnie wykreowana rzeczywistość. W Szczecinie zaprezentują spektakl "Gap Feeling".

DEON.PL POLECA

Również w piątek wieczorem wystąpi grupa muzyczna Tartit z Mali. Jej muzycy są Tuaregami - berberyjskimi nomadami zamieszkującymi Saharę. Wśród Tuaregów muzyka i poezja odgrywa ważną rolę - towarzyszy Ramadanowi, weselom, narodzinom, a nawet rozwodom. Teksty Tartit mówią o nadziei, pokoju i sile życia.

Na festiwalu jest także m.in. niezależny Teatr Krepsko, którego działania określane są mianem teatru sytuacyjnego. W swoich spektaklach Krepsko posługuje się językiem teatru absurdu. W sobotę w centrum miasta zaprezentuje "Polish tango for three". Tego samego dnia wieczorem na jednym ze szczecińskich podwórek wystąpi francuski Teatr ex Nihilo, który pokaże spektakl oparty na tańcu "Trajets de ville".

W sobotę wystąpi m.in. grupa muzyczna Tenores di Bitti z Sardynii, która wykonuje pieśni opierając się na polifonicznym stylu wokalnym. Mówi się, że jego tradycja może sięgać nawet do 3000 r. p.n.e. Podczas koncertu śpiewacy tańczą trzymając się za ramiona w kręgu. Teksty śpiewanych przez nich pieśni przekazywane są ustnie z ojca na syna.

Festiwal zakończy w niedzielę późnym wieczorem włoski Teatr Koreja spektaklem "The Passion of the Trojan Women". Jest to opowieść osnuta na wojnie trojańskiej; szczególnie ważne jest w niej cierpienie kobiet z Troi i skutkach wojen i konfliktów. Los kobiet Troi staje się symbolem tragedii kolejnych pokoleń. W spektaklu grupa wykonuje m.in. pieśni w starożytnym greckim dialekcie griko.

Organizatorem Spoiw Kultury, które trwają do niedzieli, jest szczeciński Teatr Kana. Patronat honorowy nad festiwalem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczecin: Festiwal "Spoiwa Kultury"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.