Szkice przestrzeni publicznej

Moskwa. Czerwiec 2011 (fot. Zbigniew Libera/ culture.pl)
culture.pl / ns

Projekt "Audytorium Moskwa" obejmuje cykl warsztatów, projekcji i dyskusji panelowych oraz wystawę sztuki współczesnej poświęconych w całości zagadnieniu przestrzeni publicznej.

Program wydarzenia przygotowany został przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Ekateriną Degot i Davidem Riffem - uznanymi rosyjskimi kuratorami i krytykami sztuki. Właściwy budynek otwartego w 2005 roku warszawskiego Muzeum dopiero powstaje, a jego program w znacznym stopniu określany jest przez zmiany społeczne zachodzące w byłej Europie Wschodniej. Czynniki te stały się inspiracją do zainicjowania projektu "Audytorium Moskwa".

Przez cztery tygodnie "Audytorium" będzie oferowało intensywny program warsztatów, projekcji i dyskusji panelowych z udziałem artystów i teoretyków z Polski, Niemiec, Izraela, Holandii i Ameryki Łacińskiej. Poddadzą oni analizie zagadnienie sfery publicznej jako przestrzeni sztuki i urbanistyki oraz kwestię uczestnictwa w niej.

DEON.PL POLECA

Towarzyszyć im będzie grupa studentów z dwóch prężnie rozwijających się moskiewskich szkół: Instytutu Problemów Sztuki Współczesnej oraz Szkoły Fotografii i Multimediów im. Aleksandra Rodczenki. Główną przestrzenią dyskusji będzie audytorium Białych Pałat zaprojektowane przez słoweńskiego artystę Tobiasa Putriha.

Projekt rozpocznie się konferencją "Instytucje, miasta i kultura polityczna" z udziałem Charlesa Esche (Muzeum Van Abbe w Eindhoven) i autorów związanych z Krytyką Polityczną (Warszawa). W trakcie jego trwania Miguel Robles-Duran poprowadzi warsztaty poswięcone problemowi gentryfikacji w Ameryce Łacińskiej, a holenderski artysta Matthijs de Bruijne podejmie próbę artystycznego mapowania Moskwy widzianej oczami pracującego tam imigranta.

Mieszkający w Berlinie kompozytor i twórca filmów Christian von Borries będzie prowadził warsztaty dotyczące przemocy dźwiękowej i miejskich krajobrazów dźwiękowych. Artur Żmijewski, polski artysta i kurator najbliższego Biennale Berlińskiego, poprowadzi dyskusję aktywistów z Moskwy i Sankt Petersburga. W trakcie otwarcia Biennale Moskiewskiego kubańska artystka Tania Bruguera wykona performance.

Z kolei wystawa połączy prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z pracami nowo powstałymi, wśród których są wideoinstalacje i filmy Aernouta Mika, Artura Żmijewskiego, Yael Bartany oraz rosyjskich artystów: Siergieja Bratkowa, Olgi Czernyszewej, grupy Czto Dełat’.

Ekspozycja obejmie także cykl nowych fotografii Zbigniewa Libery, ukazujących jego spojrzenie na współczesną Moskwę.

"Audytorium Moskwa" jest pierwszym projektem artystycznym odbywającym się w murach Białych Pałat - siedemnastowiecznego miejskiego pałacu stojącego na początku Złotej Mili, jednej z najdroższych dzielnic w Moskwie. Okolica ta podlega w ostatnich latach zasadniczej gentryfikacji, a sam Pałac był przez ostatnie dwadzieścia lat zamknięty.

Na schodach budynku znajduje się zaimprowizowany pomnik obrońców praw człowieka Stanisława Markełowa i Anastazji Baburowej zamordowanych tutaj 16 stycznia 2009 roku przez neonazistów.

Po przeciwnej stronie ulicy na ścianie domu wisi tablica poświęcona mieszczącemu się tu Żydowskiemu Komitetowi Antyfaszystowskiemu, którego przywódca Salomon Michoels został zabity w 1948 roku.

Znad rekonstrukcji Cerkwii Chrystusa Zbawiciela, znajdującej się na miejscu nigdy nie powstałego Pałacu Sowietów, spogląda pomnik Fryderyka Engelsa. Całość tej przestrzeni tworzy intrygującą lokalizację dla projektów poświęconych sztuce współczesnej i jej miejskiemu otoczeniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szkice przestrzeni publicznej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.