Tani żel łapie wodę z powietrza nawet na pustyni. Może pomóc milionom ludzi

Tani żel łapie wodę z powietrza nawet na pustyni. Może pomóc milionom ludzi
Fot. David Vives / unsplash.com
PAP / tk

Proste w użyciu urządzenie z celulozowym żelem sprawnie wychwytuje wodę z powietrza nawet w najbardziej suchym otoczeniu. Aż jedna trzecia ludności Ziemi mieszka na terenach, gdzie brakuje wody.

Nie wszyscy mogą cieszyć się wodą, która leci z kranu na każde życzenie. Jak zwracają uwagę badacze z University of Texas, aż jedna trzecia mieszkańców planety żyje na terenach, gdzie woda jest luksusem.

Woda z powietrza

Naukowcy z tej uczelni opracowali niedrogi żel, który poprawia możliwość zaopatrzenia się w wodę: zbiera ją z powietrza. Może to robić nawet w najsuchszym klimacie.

DEON.PL POLECA

Materiał kosztuje zaledwie 2 dol. za kilogram. Taka masa może "wyprodukować" 6 litrów wody na dobę przy wilgotności względnej zaledwie 15 proc., a przy 30-procentowej wilgotności ilość wody dostarczanej na dobę rośnie do 13 l.

Co więcej, według badaczy optymalizacja urządzenia może dodatkowo znacząco zwiększyć jego sprawność. Wynalazek stanowi udoskonalenie wcześniejszego systemu, w którym chwytana z powietrza woda uwalniana jest żelu pod wpływem ciepła, np. słonecznego.

Nowa wersja różni się tym, że może działać w ekstremalnie suchym powietrzu, czyli tam, gdzie takie urządzenie przyda się najbardziej.

Pomoc dla milionów ludzi

- Nasza nowa praca dotyczy praktycznego pozyskiwania wody, z którego mogą skorzystać ludzie w najgorętszych i najbardziej wysuszonych miejscach na Ziemi - mówi prof. Guihua Yu, jeden z twórców wynalazku. - Dzięki niej miliony osób bez stałego dostępu do wody może mieć do dyspozycji proste w obsłudze urządzenie, które tę wodę będzie dostarczało.

Żel składa się głównie z celulozy i stosowanej zwykle jako zagęszczający dodatek do żywności gumy konjak.

System ma tak prostą budowę i działanie, że pozwala na proste tworzenie jego wersji w różnych rozmiarach oraz łatwą produkcję masową. Żel można przy tym formować w różne kształty, zależnie od potrzeb, a do jego uzyskania wystarczy wymieszać z sobą składniki, odczekać 2 minuty i poddać liofilizacji.

Prace zespołu z Texasu były sponsorowane przez DARPA, a projekt w dużej części ma dostarczyć sposobów na uzyskiwanie wody przez żołnierzy.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tani żel łapie wodę z powietrza nawet na pustyni. Może pomóc milionom ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.